Czym jest zwolnica?

21.10.2020

Najprostsza definicja zwolnicy:

Zwolnica to przekładnia zębata montowana przy kołach napędowych w niektórych pojazdach użytkowych i terenowych. Zwolnice stosuje się głównie w celu zwiększenia momentu obrotowego, a tym samym zmniejszenia obrotów dopiero na kołach, dzięki czemu wszystkie inne elementy układu przeniesienia napędu pracują na większych obrotach, a przy mniejszych momentach obrotowych mogą być mniejsze i lżejsze. Dzięki zastosowaniu zwolnic można również zwiększyć lub zmniejszyć (na przykład w autobusach niskopodłogowych) prześwit pod pojazdem.

Najczęściej spotykane konstrukcje zwolnic to:

  • Przekładnia obiegowa umieszczona w piastach kół – zwarta konstrukcja, brak zmiany prześwitu pod obudową mostu;
  • Przekładnia walcowa o uzębieniu zewnętrznym lub rzadziej wewnętrznym – umieszczona w oddzielnej obudowie, zwiększa prześwit pod obudową mostu;
  • Zwolnica różnicowa umieszczona w piastach kół – konstrukcja przekładni przypomina mechanizm różnicowy, nie zwiększa prześwitu pod obudową mostu.

W praktyce stosowane są trzy rodzaje zwolnic. Pierwszy z nich stanowi przekładnia obiegowa umieszczona w piastach kół. Jest to zwarta konstrukcja nie powodująca zmiany prześwitu pod obudową mostu. Prześwitu nie zwiększa również zwolnica różnicowa umieszczona w piastach kół (jej konstrukcja przypomina mechanizm różnicowy). Trzeci rodzaj zwolnic to przekładnia walcowa o uzębieniu zewnętrznym lub wewnętrznym, umieszczona w oddzielnej obudowie. W odróżnieniu od dwóch pierwszych zwiększa ona prześwit pod obudową mostu.

Zwolnice stosowane są nie tylko w celu modyfikacji przełożeń, ale również w przypadku podniesienia lub obniżenia prześwitu. Takie zwolnice są montowane seryjnie m.in. w ciężarówce Unimog czy wojskowych wersjach UAZ-ów z tzw. mostami portalowymi (potocznie nazywanych afganami). Ponadto zwolnice są stosowane powszechnie w ciągnikach rolniczych.

Zwolnice stosuje się również w pojazdach z zawieszeniami niezależnymi. Przykładem jest Hummer H1, w którym montowane są klasyczne zwolnice z przekładnią walcową o uzębieniu zewnętrznym. Pojazd można również osobno doposażyć w zwolnice, jako oddzielne akcesoria terenowe. Chodzi głównie o samochody terenowe przeznaczone do tzw. rajdów przeprawowych.

Po najlepsze zwolnice na rynku zapraszamy na naszą stronę Track Motor.

Polecane

18.10.2022
Awaria zwolnicy – najczęstsze przyczyny
Zwolnice są bez wątpienia jednymi z ważniejszych elementów w maszynach gąsienicowych – ic...
Czytaj
29.10.2020
Trojan – najdziwniejsza maszyna.
Trojan Maszyna zaprojektowana przez Brytyjczyków i spełniająca wiele przydatnych funkcji. Jego pe...
Czytaj
22.10.2020
Caterpillar i Komatsu.
Dwie najpopularniejsze firmy zajmujące się produkcją koparek oraz maszyn gąsienicowych to Komats...
Czytaj
21.10.2020
Czym jest zwolnica?
Najprostsza definicja zwolnicy: Zwolnica to przekładnia zębata montowana przy kołach napędowyc...
Czytaj
29.09.2020
Koparka wielonaczyniowa vs jednonaczyniowa
Przedstawiamy główne różnice pomiędzy koparką wielonaczyniową i jednonaczyniową. Krótkie in...
Czytaj
28.09.2020
Pierwsza koparka – koparka parowa
Jedną z pierwszych koparek na świecie była koparka parowa; pierwowzór późniejszych koparek lin...
Czytaj