Czym jest zwolnica w koparce i do czego służy?

11.08.2023

Koparki, zwłaszcza gąsienicowe, to jedne z najbardziej wszechstronnych maszyn budowlanych, które mogą pracować w niemal dowolnym terenie. Dużą zasługę mają w tym zwolnice. Cóż to takiego i po co się je stosuje? O tym (i kilku innych kwestiach) opowiemy poniżej.

Zwolnica w koparce – definicja i zastosowanie

Zwolnice to dwuczęściowy system stanowiący połączenie hydromotoru z przekładnią zębatą. Montuje się je bezpośrednio przy kołach napędowych (czasem w oddzielnej obudowie) w niektórych pojazdach użytkowych i terenowych.

Zwolnice stosuje się przede wszystkim do zwiększenia momentu obrotowego (czyli do uzyskania większej siły obrotu kołami napędowymi). Ten proces odbywa się na końcowym odcinku układu hydraulicznego napędu, dlatego w wielu językach używa się zwrotu “final drive”, “finale transmision”, “Ende Antrib” itd. Siła do zwolnicy dostarczana jest poprzez hydrauliczny układ przewodów dostarczających płyn hydrauliczny. Płyn trafia pod odpowiednim ciśnieniem oraz w odpowiedniej ilości do hydromotoru, który wprawia w szybkie obroty wałek zębaty, który połączony z układem planetarnym zwolnicy daje spowolnione, ale bardzo mocne obroty obudową zwolnicy. Do obudowy przykręca się koła napędowe.

Prawidłowo eksploatowane i serwisowane zwolnice mogą służyć długie lata. Jednak co jeśli ulegną awarii? Kupić używkę czy lepiej zdecydować się na nową? Dowiesz się tego z naszego poradnika: Używany hydromotor/zwolnica do koparki gąsienicowej – czy warto?.

Rodzaje zwolnic

Patrząc na tę kwestię z perspektywy praktycznej, wyróżnia się 3 podstawowe typy zwolnic:

  • Zwolnice obiegowe
  • Zwolnice różnicowe
  • Zwolnice walcowe

Przekładnie obiegowe (nazywane też planetarnymi) to zwarta konstrukcja, montowana w piastach kół. Mogą występować w 3 wariantach – z nieruchomym kołem pierścieniowym (zewnętrznym), z nieruchomym kołem słonecznym (centralnym) lub z nieruchomym jarzmem satelitów (kół obracających się wokół centralnej zębatki). Liczba satelit może być różna – mogą być ułożone w od 1 do 3 rzędach, w których znajduje się 3-5 kół. Zwolnica tego typu nie wpływa na wielkość prześwitu pod obudową mostu.

Jak wskazuje jej nazwa, zwolnica różnicowa (umieszczona w piastach kół) przypomina mechanizm różnicowy. Satelity mają kształt stożka i są tutaj umieszczone między dwoma kołami koronowymi – jednym nieruchomym i jednym obrotowym (od zewnętrznej strony). Zwolnice różnicowe są często klasyfikowane jako podgrupa zwolnic obiegowych. Podobnie jak przy innych zwolnicach obiegowych są to mechanizmy o zwartej konstrukcji i nie zachodzi tutaj modyfikacja prześwitu w sztywnym moście napędowym.

Natomiast zwolnice walcowe, poza pełnieniem swojej podstawowej funkcji, mogą zostać użyte do zmniejszania/zwiększania rozmiarów prześwitu pod obudową mostu. Zwolnice tego typu występują w dwóch wariantach – o uzębieniu zewnętrznym lub wewnętrznym – i zawsze są zamknięte w oddzielnej obudowie (między czołem piasty koła a półosią napędową).

zwolnice

Wykorzystanie zwolnic

Oprócz koparek, zwolnice montuje się głównie w ciężarówkach, ciągnikach rolniczych i pojazdach terenowych. Niektóre typy zwolnic (wałowe) mogą być dodatkowo użyte do podniesienia/obniżenia prześwitu pod pojazdem (wykorzystuje się je np. w autobusach niskopodłogowych). Takie zwolnice są montowane seryjnie m.in. w ciężarówce Unimog czy wojskowych wersjach UAZ-ów z tzw. mostami portalowymi (potocznie nazywanych afganami).

Ponadto zwolnice stosuje się również w pojazdach z zawieszeniami niezależnymi. Przykładem jest Hummer H1, w którym montowane są klasyczne zwolnice z przekładnią walcową o uzębieniu zewnętrznym. Pojazd można również osobno doposażyć w zwolnice, jako oddzielne akcesoria terenowe. Chodzi głównie o samochody terenowe przeznaczone do tzw. rajdów przeprawowych.

Potrzebujesz Ci nowej zwolnicy do koparki? Sklep Track Motor ma do zaoferowania różne typy zwolnic do koparek gąsienicowych ponad 50 różnych marek – Atlas, Bobcat, CAT/Caterpillar, JCB, Kubota, Volvo i wielu innych ogólnie znanych producentów.

Potrzebujesz nowej zwolnicy, ale nie wiesz, jak ją poprawnie zmierzyć? Wyjaśniamy to w naszym artykule: Jak prawidłowo zmierzyć zwolnice?

nowa zwolnica

Po czym poznać, że zwolnica w koparce nie działa prawidłowo?

Jak każdy inny element, zwolnica z czasem ulega zużyciu. Bez odpowiedniej reakcji operatora może dojść do poważnej awarii, której usunięcie pochłonie dużo czasu i środków. Aby tego uniknąć, należy uważać na następujące sygnały dawane przez maszynę:

  • Wycieki oleju z obudowy zwolnicy
  • Świsty, piski, zgrzyty i inne dźwięki wydobywające się ze zwolnicy
  • Spadek mocy napędu
  • Brak reakcji zwolnicy na zwiększenie mocy napędu

W każdym z tych przypadków należy przerwać pracę i niezwłocznie sprawdzić stan zwolnicy. Kontynuacja pracy przy niesprawnej zwolnicy może całkowicie unieruchomić maszynę, a tym samym spowodować kosztowne przestoje.

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj