Zębatka zwolnicy – czym jest i do czego służy. Najczęstsze awarie

09.01.2023

Zwolnica to doskonały sposób na przełożenie napędu – pozwala zwiększyć moment obrotowy dopiero przy samych kołach napędowych, w związku z czym cały napęd pracuje mniej intensywnie. Zwolnice składają się z hydromotoru oraz przekładni zębatych. Dziś przyjrzymy się bliżej właśnie zębatkom oraz ich najczęstszym awariom.

Czym jest zębatka zwolnicy i do czego służy?

Przekładnia to zestaw współpracujących ze sobą kół zębatych najczęściej w układzie planetarnym, a zębatka (tryb) – to jeden z tych elementów. Z zębatek korzysta m.in. planetarny układ napędowy, który jest najczęstszym rodzajem napędu w pojazdach i maszynach o gąsienicowym układzie jezdnym.

Planetarny układ napędowy składa się z:

  • Zestawu kół zębatych (satelit) – może ich być od 1 do 3 rzędów, a w każdym z nich znajduje się od 3 do 5 kół napędowych;

  • Zębatek pośrednich przenoszących siłę napędową pomiędzy poszczególnymi rzędami satelit;

  • Tzw. zębatki słonecznej/wałka atakującego w środku układu satelit.

Właśnie od takiego ułożenia wzięła się nazwa tego typu napędu – satelity krążą wokół centralnego wałka niczym planety wokół słońca. Im więcej rzędów znajduje się w danym układzie i im większa jest średnica zastosowanych w nim zębatek, tym większe jest jego przełożenie. Koła zębate takiej przekładni maleją wraz z oddalaniem się od łożysk głównych zwolnicy – rząd położony najbliżej nich będzie zawsze składał się z największych kół.

zwolnice

Zębatka zwolnicy – awarie, które zdarzają się najczęściej

Zwolnice całościowo są wytrzymałymi i bardzo niezawodnymi elementami układu napędowego. Ich poszczególne elementy są niemal bezawaryjne. Skąd więc biorą się ich uszkodzenia? Odpowiedź jest prosta – zdecydowana większość awarii zwolnic jest spowodowana błędami w eksploatacji sprzętu.

operatorów po prostu zaniedbuje te elementy, m.in. ignorując niepokojące dźwięki dochodzące z wnętrza zwolnicy czy nie dbając o odpowiedni poziom oleju. W związku z tym zatrważająco często drobne awarie, które dałoby się bez problemu usunąć, prowadzą do poważnych uszkodzeń zwolnicy, a nierzadko również całych układów napędowych. Oto kilka przykładów najczęściej występujących usterek zębatek zwolnicy wraz z przyczynami ich powstawania:

Uszkodzenia zębów

Wszelkiego rodzaju ubytki w powierzchni zębów są najczęściej spowodowane nadmierną eksploatacją mechanizmu, zwłaszcza przy częstym (a zwykle niepotrzebnym) ruszaniu w przód i w tył. Na ten typ uszkodzeń najbardziej narażone są przekładnie o pojedynczym rzędzie kół zębatych.

Wytarcie wałka atakującego

Ścieranie się wałka powoduje luzy w mechanizmie, co można rozpoznać po dość charakterystycznych dźwiękach. Obluzowane części mogą się przemieszczać, uszkadzając kolejne elementy. Za ścieranie się wałków odpowiadają głównie zanieczyszczenia znajdujące się w oleju/smarze.

Zapieczenie kół zębatych

Czyli w praktyce całkowite unieruchomienie zębatek. Do zapieczenia dochodzi, gdy w układzie jest zbyt mało oleju i podda się go zbyt intensywnej pracy, co doprowadzi do wytworzenia się niezwykle wysokiej temperatury i ogromnego tarcia.

Wytarcie łożysk

Łożyska całych zwolnic mogą ulec wytarciu, jeśli podwozie maszyny nie jest odpowiednio konserwowane. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do odsłonięcia kulek łożyska i przemieszczenia obudowy hydromotoru wskutek akumulacji zanieczyszczeń.

Wycieki oleju

Zewnętrzne wycieki oleju pojawiają się, gdy dojdzie do zużycia lub pęknięcia uszczelek w obudowie silnika jazdy. Jeśli tylko dojdzie do takiej sytuacji, należy jak najszybciej wymienić uszczelki i wymienić olej – zaniedbanie tej czynności grozi zapieczeniem zębatek i poważnym uszkodzeniem napędu maszyn.

zaniedbane podwozie koparki

Awarie zębatek zwolnic – podsumowanie

Planetarny układ napędowy wykorzystujący zębatki to najczęściej spotykane przełożenie napędu w zwolnicach znajdujących zastosowanie w maszynach gąsienicowych. Prawidłowo eksploatowany układ tego typu jest praktycznie bezawaryjny i może działać sprawnie przez wiele lat. Natomiast zaniedbany może prowadzić do poważnych uszkodzeń, po których naprawa zwolnicy będzie całkowicie niemożliwa. W skrajnych przypadkach konieczna może być nawet wymiana całej jednej strony układu napędowego. Aby uniknąć awarii, wystarczy regularnie sprawdzać stan zwolnic, dbać o odpowiedni poziom oleju, wymieniać zużyte uszczelki oraz przerywać pracę, jeśli ze zwolnicy zaczną się wydobywać dziwne dźwięki. Dzięki temu można uniknąć sporych kosztów naprawy/wymiany urządzenia.

Jeśli szukasz wytrzymałych zwolnic wysokiej jakości, sprawdź ofertę naszego sklepu – w Track Motor znajdziesz napędy jazdy do koparek gąsienicowych ponad 50 różnych marek z całego świata.

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj