Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wydajną i bezpieczną pracę maszyn i urządzeń. Czynnik roboczy znajdujący się w układzie hydraulicznym może zostać zanieczyszczony na skutek nieuwagi użytkownika lub poprzez zwykłą eksploatację urządzenia. Jakie są rodzaje zanieczyszczeń płynu hydraulicznego? Jak pozbyć się zanieczyszczeń w oleju hydraulicznym? Tego dowiesz się, czytając poniższy tekst.
Wydajna i bezawaryjna praca maszyn i urządzeń budowlanych wykorzystujących układy hydrauliczne uzależniona jest m.in. od jakości i kondycji płynu hydraulicznego. Zadaniem płynu hydraulicznego jest przenoszenie mocy w wysokociśnieniowych układach hydraulicznych. Olej hydrauliczny zapewnia bezproblemową pracę wyciągu koparki, hamulców hydraulicznych czy układu wspomagania kierownicy.
Innym środkiem smarnym, który zapewnia długą i bezawaryjną pracę komponentom maszyn budowlanych, takich jak zwolnice koparek gąsienicowych, jest olej przekładniowy. Medium to redukuje tarcie, jakie powstaje w czasie pracy przekładni planetarnej pomiędzy poszczególnymi jej elementami oraz odprowadza ciepło z newralgicznych dla układu miejsc.
Ciecze, które wykorzystywane są do eksploatacji wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń, żeby właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być wolne od wszelkiego typu zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów użytkowanych maszyn oraz stosowanie się do zaleceń producentów w kwestii doboru części zamiennych.
Zanieczyszczenie płynu hydraulicznego może powstać np. w wyniku rozpadu uszczelki lub na skutek ścierania się podczas pracy maszyny jej komponentów. Niezależnie od rodzaju zanieczyszczenia należy bezzwłocznie wymienić znajdujący się w układzie hydraulicznym zanieczyszczony płyn hydrauliczny, aby sprzęt mógł pracować wydajnie i bezawaryjnie.
Poszczególne podzespoły koparek czy ładowarek ze względu na specyfikę prac budowlanych poddawane są dużym obciążeniom. Częstym powodem wysokiego stopnia zanieczyszczenia płynów hydraulicznych są metalowe cząsteczki ruchomych elementów układu hydraulicznego odrywające się od różnych połączeń i powierzchni. Nie można się skutecznie zabezpieczyć przed tego typu zanieczyszczeniami, zaleca się regularnie wykonywać przeglądy techniczne i stosować odpowiednie filtry.
Jednym z rodzajów zanieczyszczeń płynu hydraulicznego są same elementy części składowych układu hydraulicznego — powstają podczas instalacji poszczególnych komponentów układu hydraulicznego. Zanieczyszczenia generowane podczas procesu produkcji takie jak wióry metalowe, odpryski spawalnicze czy części materiałów stosowanych do czyszczenia komponentów przed instalacją mogą doprowadzić do awarii całego układu hydraulicznego.
Zanieczyszczenie płynu hydraulicznego może być spowodowane wilgocią, która może zostać zaabsorbowana z powietrza przez płyn hydrauliczny, gdy ten nie jest odpowiednio zabezpieczony. Jedną z oznak zanieczyszczenia płynu hydraulicznego wodą jest mętny kolor medium. Woda negatywnie wpływa na właściwości płynu hydraulicznego, osłabiając jego wydajność i ścisłość. Może również powodować problemy z korozją.
Jeżeli płyn hydrauliczny jest narażony na nadmierną temperaturę lub ciśnienie może dojść do jego szybszej degradacji. Gdy żywotność płynu hydraulicznego dobiega końca, rozpada się na inne substancje chemiczne, które negatywnie oddziałują na dany układ hydrauliczny. Dlatego podczas serwisu, gdy nalewamy świeżego oleju, należy zgodnie z zaleceniami producenta określić datę kolejnej wymiany.
Nie jest wskazane również mieszanie płynów hydraulicznych. Każdy środek smarny ma swoje unikatowe właściwości oraz parametry pracy. Stosowanie różnych typów medium, w skład których wchodzą różnorodne dodatki, może doprowadzić do reakcji chemicznych i w konsekwencji spowodować zanieczyszczenie układu hydraulicznego.
Przyczyną usterki lub awarii układu hydraulicznego może być również obecność w płynie hydraulicznym zanieczyszczeń stałych takich jak brud, pył czy kurz. Z łatwością mogą się one przedostać do układów hydraulicznych podczas przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych lub wskutek wystąpienia wycieku. Zawsze, zanim przystąpimy do konserwacji maszyny, należy zacząć od wyczyszczenia maszyny z zalegającego błota i pyłu, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia płynu hydraulicznego. Sam serwis urządzenia powinniśmy przeprowadzać w jak najbardziej sterylnych warunkach.
Zanieczyszczony olej hydrauliczny możemy przefiltrować za pośrednictwem specjalnej aparatury filtrującej. Zabieg ten sprawi, że medium robocze odzyska swoje pierwotne parametry techniczne i będzie w stanie skutecznie ochronić naszą maszynę. Proces filtracji oleju hydraulicznego w zależności od poziomu zanieczyszczenia cieczy trwa od 2 do 4 godzin.
Aby skutecznie zapobiec przedostaniu się niepożądanych elementów do oleju hydraulicznego, stosuje się filtry hydrauliczne, których zadaniem jest wyłapywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń stałych i chemicznych. Wyróżniamy m.in. filtry ssące, ciśnieniowe czy powrotne.
Zanieczyszczenie płynów hydraulicznych może być spowodowane cząsteczkami stałymi takimi jak rdza, kurz lub fragmenty uszkodzonych komponentów układu hydraulicznego, oraz zanieczyszczeniami chemicznymi pochodzącymi z wody, lub degradacji oleju hydraulicznego. Każdy rodzaj zanieczyszczenia negatywnie wpływa na pracę i wydajność całego układu hydraulicznego. Jeśli w trakcie serwisu zauważymy, że płyn hydrauliczny zawiera drobinki metali lub jego barwa i zapach odbiegają od normy, zareagujmy, zanim dojdzie do poważnej awarii urządzenia.