Używany hydromotor/zwolnica do koparki gąsienicowej – czy warto?

09.01.2023

Nie da się ukryć, że zwolnice nie należą do tanich części – na ich wysoką cenę wpływa choćby to, że zawierają w sobie silnik hydrauliczny. Nie jest więc niczym dziwnym, że właściciele wielu maszyn, w tym koparek gąsienicowych, często rozważają zakup używanego hydromotoru. Czy używany silnik jazdy to rzeczywiście dobry pomysł? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!

Hydromotor używany, czyli jaki?

Na wstępie należy wyjaśnić, o jaką kategorię części nam tutaj chodzi. Tematem dzisiejszego wpisu są zwolnice wystawiane na różnego rodzaju portalach internetowych, których cena jest zdecydowanie niższa od tej w oficjalnych sklepach czy autoryzowanym serwisie części. Może to być więc zarówno oryginalna pompa hydrauliczna, którą poleca producent maszyn, jak i na wstępie tańsze zamienniki. Kluczową kwestią jest tutaj to, że nim trafiły do takiej oferty, były już wykorzystywane przez inne maszyny, nierzadko w trudnych warunkach i do granic wytrzymałości.

Zalety używanych zwolnic

Skoro wiemy już, o jakie elementy chodzi, zobaczmy, dlaczego w ogóle warto rozważyć ich zakup. Oto zalety takiego rozwiązania:

Korzystna cena

Czyli zwykle najważniejszy argument motywujący do wysłania wiadomości do wystawiającego. Trzeba przyznać, że silniki jazdy trafiające do sprzedaży z drugiego obiegu najczęściej są wielokrotnie tańsze od oryginałów dostępnych w autoryzowanych serwisach, i nieco tańsze od oryginałów mogą być kilkukrotnie tańsze, ale od zamienników już niewiele tańsze. Co więcej, wielu ogłaszających dopuszcza możliwość negocjacji ceny, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszt zakupu.

Pozornie duża dostępność

Ogłoszeń sprzedaży używanych podzespołów jest całe mnóstwo, co może być dużą zaletą, gdy potrzebujesz „na szybko” mieć działający silnik hydrauliczny i nie możesz sobie pozwolić na kilka dni przestoju, które byłyby potrzebne na dostarczenie całkowicie nowej zwolnicy. Oczywiście dotyczy to głównie popularnych marek, takich jak CAT czy New Holland – z częściami do maszyn mniej znanych producentów może być problem i trzeba mieć naprawdę szczęście, żeby trafić na pasującą do maszyny zwolnicę.

Wady zakupu używanych zwolnic

Wyszukiwanie używanego sprzętu ma też oczywiście wady, do których należą przede wszystkim:

Niewiadomy czas pracy

W przeciwieństwie do całej koparki nie sposób ocenić, ile rzeczywiście przepracowała dana zwolnica. Zwłaszcza jeśli brak na niej fizycznych oznak zużycia lub zostały one skrupulatnie zamaskowane – może być zarówno prawie nowa, jak i na granicy wytrzymałości materiałowej. Ciężko jest więc ocenić, czy dany podzespół będzie pracował jeszcze długo, czy zepsuje się niedługo po zamontowaniu.

Potencjalne oszustwa

Nie da się ukryć, że nie każdy wystawca części jest uczciwy. Zdarza się, że to, co jest prezentowane na dołączonych do ogłoszenia zdjęciach, nie ma pokrycia z rzeczywistością. Właśnie dlatego przed zakupem należy osobiście dokładnie obejrzeć daną zwolnicę. Trzeba też liczyć się z możliwością, że taka zwolnica nie będzie pasować do naszej koparki.

Wątpliwy stan

Używaną zwolnicę można w zasadzie porównać do przysłowiowego kota w worku – nigdy nie wiadomo, czy jest nadal w dobrym stanie, czy jednak zepsuje się zaraz po zakupie. Co prawda można ją sprawdzić nieco dokładniej, otwierając obudowę, ale każda taka operacja to ryzyko zanieczyszczenia układu i dodatkowego skrócenia żywotności zwolnicy.

nowa zwolnica

zwolnice

Dlaczego warto kupić nowy silnik jazdy?

Nowe części, bez względu na to, czy są to oryginały, czy wysokiej jakości zamienniki o porównywalnych parametrach, dają nam to, czego próżno szukać w ofertach używanych podzespołów – pewność.
Kupując nową zwolnicę, wiemy dokładnie, skąd pochodzi, a pewność źródła jest nie do przecenienia – nie ma mowy o niespodziankach pod względem stanu czy jakości podzespołu. A w razie niespodziewanej awarii możemy liczyć na bezpłatną naprawę/wymianę zwolnicy w ramach gwarancji producenta. Skoro już przy gwarancji jesteśmy, nowy silnik hydrauliczny będzie działał sprawnie przynajmniej przez czas jej trwania – o ile oczywiście nie będzie podlegał nadmiernym obciążeniom.

Czy warto kupić używaną zwolnicę – podsumowanie

Silniki jazdy wykorzystywane w koparkach i innym sprzęcie ciężkim nierzadko podlegają sporym obciążeniom, a ich szczelna obudowa utrudnia ocenę ich stanu. Kupowanie używanych części tego typu pociąga za sobą spore ryzyko – choć ich cena jest znacznie niższa od oryginału czy nowego zamiennika, nie mamy żadnej gwarancji, że w dłuższej perspektywie nie pociągną za sobą znacznie większych kosztów, np. doprowadzając do poważnej awarii układu jezdnego, gdy zepsują się w krytycznym momencie. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że kupujesz sprawną zwolnicę do swojej koparki, ale nie możesz sobie pozwolić na zakup oryginału, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu – w Track Motor oferujemy wysokiej jakości części zamienne w korzystnych cenach. Każda z naszych zwolnic przechodzi rygorystyczne testy wytrzymałościowe, dzięki którym jej parametry dorównują oryginałom. Znajdziesz u nas części do koparek ponad 50 różnych marek. Każdy nasz produkt objęty jest również przynajmniej roczną gwarancją.

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj