Trojan – najdziwniejsza maszyna.

29.10.2020

Trojan

Maszyna zaprojektowana przez Brytyjczyków i spełniająca wiele przydatnych funkcji. Jego pełna nazwa to “Opancerzony Pojazd Królewskich Inżynierów”, co od angielskich słów daje skrót AVRE.

Zastosowanie

Głównym zadaniem, do jakiego został stworzony, to oczyszczanie pola walki z min. Specjalne elementy zamontowane z przodu pojazdu mają za zadanie wywołać eksplozję min, zarówno przeciwpiechotnych jak i przeciwpancernych. To właśnie z tego powodu AVRE musi być opancerzony, ponieważ jego zadaniem nie jest rozbrajanie min jak to robią oddziały saperów, a doprowadzenie do ich eksplozji. W przypadku niektórych min pojazd nie doprowadza do detonacji, a jedynie spycha je na bok.

Możliwe jest także zastosowanie systemu Python. Wówczas z dodatkowej przyczepy wystrzeliwana jest niewielka rakieta, która ciągnie za sobą specjalny pas wypełniony materiałami wybuchowymi. Ich eksplozja jest w stanie oczyścić korytarz o długości 230 metrów i szerokości 7 metrów. Aby zachować bezpieczeństwo załogi i zminimalizować możliwość uszkodzenia maszyny została ona wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia, w tym system NBC, który chroni załogę przed zbyt wysoką temperaturą, a także skażeniem biologicznym i radiologicznym. Podczas pracy upuszczane są specjalne tyczki wskaźnikowe, tak aby inne pojazdy i ludzie poruszali się dokładnie po takiej samej trasie jak Trojan.

Pozostałe funkcje

Pojazd królewskich inżynierów potrafi jednak więcej. Może np. być ciężkim spychaczem, czy też koparką. Ramię wysięgnika zamontowanego na jego pancerzu potrafi przenosić obiekty o maksymalnej masie 6,5 tony, a łyżka zamontowana na jego końcu może pomieścić jeden metr sześcienny ziemi. Do tego istnieje możliwość zmiany końcówki ramienia, w zależności od aktualnych potrzeb. Te jego funkcjonalności mają służyć oczyszczaniu pola walki z ciężkich przeszkód, przygotowywania umocnień czy też budowaniu okopów. Można go też użyć jako niewielki pojazd transportowy, który przenosi ładunki podwieszone do ramienia koparki.

Mocny silnik pozwala pojazdowi poruszać się niemal w każdym terenie. Jest to dwunastocylindrowa jednostka David Brown TN5. o mocy aż 1200 koni mechanicznych. Współpracuje ona ze wzmocnioną skrzynią biegów oraz specjalnym systemem chłodzenia. Dodatkowo, podobnie jak w samolotach, w maszynie zamontowano generator prądu (APU). Silnik pozwala Trojanowi rozpędzić się do maksymalnej prędkości 59 km/h, a zapas paliwa pozwala przejechać 450 km. Niewielki zasięg wynika ze sporej masy własnej, która wynosi nieco ponad 62500 kg. Nadwozie zostało zaczerpnięte z czołgu Challenger 2, tylko że pozbawionego działa.

Zapraszamy po zakupy na naszą stronę Track Motor.

Polecane

09.01.2023
Jak zostać operatorem koparki? Wymagania i zarobki
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać operatorem koparki? Czy praca w takim charakterze jest o...
Czytaj
09.01.2023
Zębatka zwolnicy – czym jest i do czego służy. Najczęstsze awarie
Zwolnica to doskonały sposób na przełożenie napędu – pozwala zwiększyć moment obrotowy...
Czytaj
09.01.2023
Używany hydromotor/zwolnica do koparki gąsienicowej – czy warto?
Nie da się ukryć, że zwolnice nie należą do tanich części – na ich wysoką cenę wpływ...
Czytaj
23.12.2022
Jak prawidłowo zmierzyć zwolnicę?
Choć dostępne w sklepach silniki jazdy są na ogół opatrzone odpowiednimi oznaczeniami pozwalaj...
Czytaj
18.10.2022
Awaria zwolnicy – najczęstsze przyczyny
Zwolnice są bez wątpienia jednymi z ważniejszych elementów w maszynach gąsienicowych – ic...
Czytaj
29.10.2020
Trojan – najdziwniejsza maszyna.
Trojan Maszyna zaprojektowana przez Brytyjczyków i spełniająca wiele przydatnych funkcji. Jego pe...
Czytaj