Olej w zwolnicy koparki – co należy wiedzieć?

16.08.2023

Podobnie jak ma to miejsce w skrzyni biegów, mechanizm przekładniowy w zwolnicach wymaga stałego smarowania. W tym przypadku jest to specjalny rodzaj oleju przeznaczony do pracy w warunkach wysokiego ciśnienia. Poniżej przedstawiamy garść informacji o olejach przekładniowych do zwolnic.

Charakterystyka olejów przekładniowych

Olej przekładniowy cechuje się kilkoma ważnymi parametrami, na które należy zwracać uwagę przy wyborze środka smarnego. Należą do nich:

Lepkość

Lepkość cieczy jest miarą tego, jak trudno ulega ona deformacji – w praktyce, im bardziej lepki płyn, tym trudniej się go przelewa. W przypadku olejów jest ona najważniejszą właściwością fizyczną – wpływa na ich właściwości smarne, w tym przede wszystkim na grubość i wytrzymałość powłoki olejowej oraz żywotność i wydajność zwolnicy.

Indeks lepkości

Indeks lepkości (lub w skrócie VI) to empirycznie uzyskana bezjednostkowa wartość, która pozwala mierzyć zmiany lepkości w odniesieniu do temperatury. Im wyższe VI danego oleju, tym bardziej stabilna będzie jego lepkość w szerokim zakresie temperatur.

Klasa lepkości SAE

Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji (lub SAE od ang. Society of Automotive Engineers) przygotowało klasyfikację olejów, która pozwala w łatwy sposób ocenić grubość tzw. filmu olejowego. Wyróżniono w niej łącznie 14 klas lepkości – 6 dla warunków zimowych (zapisywanych cyfrą przed literą W, np. 10W) i 8 dla letnich (cyfra po W, np. W40).

Kolor

Podaje się go w formie liczby bez jednostek, na podstawie porównania barwy cieczy ze szklanym wzorcem. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać mało ważny, kolor oleju jest bardzo istotnym wskaźnikiem. Przykładowo, jeśli odbiega od wartości podanej przez producenta, może to świadczyć o problemach z oksydacją lub zanieczyszczeniami w układzie zwolnicy. Poza tym, dzięki kolorowi łatwo można rozpoznać stary olej – będzie on znacznie ciemniejszy od świeżego.

Gęstość w stopniach API

Na podstawie stopni API można łatwo określić, czy dany olej będzie się unosił na wodzie, czy w niej utonie. Jeśli mamy do czynienia z olejem o wartości API powyżej 10, będzie się on unosił, natomiast te o niższej wartości będą tonąć.

Temperatura zapłonu

Jest to najniższa wartość temperatury, przy której z cieczy odparuje wystarczająca ilość gazu, by mogła się zapalić. Większość olejów przekładniowych nie jest zbyt łatwopalna, ale warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdy zamierza się korzystać ze zwolnicy w warunkach wysokotemperaturowych.

Punkt krzepnięcia

Czyli wartość temperatury, przy której olej zaczyna tężeć i staje się trudny w przelewaniu. Im wartość ta jest niższa, tym na większe zimno może być wystawiony olej.

Punkt kanałowy

Pod tym terminem kryje się wartość temperatury, przy której olej nie wpływa już do kanału pozostawionego przez przejście koła zębatego. W normalnych warunkach wypełnia on ów kanał od razu po przejściu zębatki.

zwolnica do koparki Libra 135S

Jakiego oleju do zwolnicy używać?

Najlepszym wyborem będzie oczywiście olej, który poleca producent danej zwolnicy – dzięki temu ma się pewność, że jego parametry są dostosowane do specyfikacji urządzenia. Jeśli już pojawi się konieczność korzystania z zamienników, trzeba upewnić się, że ich parametry pokrywają się z polecanym produktem w możliwie największym stopniu.

O czym pamiętać, użytkując zwolnice?

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że zwolnice do koparek i innych maszyn powinny podlegać regularnej konserwacji. Zaniedbanie tych czynności może prowadzić do poważnych awarii i długotrwałych przestojów w pracy maszyny. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • kontrolę poziomu oleju przekładniowego – przynajmniej po każdych 100 godzinach pracy koparki;
  • wymianę oleju przekładniowego – częstotliwość zgodnie z zaleceniami producenta;
  • kontrolę stanu filtra na wężu powrotnym płynu hydraulicznego – według zaleceń producenta;
  • sprawdzenie zwolnicy pod kątem wycieków – najlepiej każdego dnia przed rozpoczęciem pracy na koparce.

Potrzebujesz wymienić zwolnicę w swojej koparce? W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości zamiennych silników jazdy do koparek gąsienicowych popularnych i mniej znanych marek, m.in. Libra, CAT, Hitachi, Kubota, JCB czy IHI.

Jak często należy wymieniać olej w zwolnicach?

Minimalną częstotliwość wymiany całego oleju przekładniowego w zwolnicy określa producent maszyny – jest ona zawarta w dokumencie DTR. Trzeba jednak pamiętać, że przy intensywnej eksploatacji będzie się on zużywał szybciej, przez co konieczna może być częstsza wymiana, niż zaleca producent. Przy wymianie zwolnicy należy bezwzględnie sprawdzić poziom oleju przekładniowego.

Olej przekładniowy w zwolnicy – podsumowanie

Zwolnice znajdują szerokie zastosowanie w wielu maszynach budowlanych – najlepszym przykładem są koparki gąsienicowe. Składają się one z dwóch połączonych układów – hydromotoru i przekładni zębatej. Wykorzystanie właściwego oleju przekładniowego pozwoli zachować trwałość i odpowiednie smarowanie łożysk i kół zębatych mechanizmu. Specyfikacja środka smarnego powinna być dostosowana do danej zwolnicy – najlepiej jest stosować ten rekomendowany przez producenta.

Polecane

28.08.2023
Jak podłączyć hydromotor w koparce?
Kiedy kupiliśmy nowy silnik hydrauliczny do naszej koparki, musimy go w odpowiedni sposób połącz...
Czytaj
25.08.2023
Konserwacja zwolnicy w koparce – najważniejsze informacje
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że naprawa zwolnicy w koparce jest kosztownym i czasochłonny...
Czytaj
25.08.2023
Minikoparka — jakie ma zastosowania i jakie są jej zalety?
Mikrokoparki to maszyny budowlane przystosowane głównie do wykonywania prac ziemnych. Ich charakte...
Czytaj
16.08.2023
Olej w zwolnicy koparki – co należy wiedzieć?
Podobnie jak ma to miejsce w skrzyni biegów, mechanizm przekładniowy w zwolnicach wymaga stałego...
Czytaj
11.08.2023
Czym jest zwolnica w koparce i do czego służy?
Koparki, zwłaszcza gąsienicowe, to jedne z najbardziej wszechstronnych maszyn budowlanych, które...
Czytaj
31.05.2023
Uprawnienia na minikoparkę – najważniejsze informacje
Chcąc podjąć pracę na stanowisku operatora koparki, niezbędne jest ukończenie kursu przygotowu...
Czytaj