Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego

18.03.2024

Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność maszyn budowlanych. Czasem jednak zdarza się, że któraś z części ulega awarii, powodując problemy z działaniem układu hydraulicznego i stopniowe słabnięcie maszyny. Jakie elementy znajdziemy w układzie hydraulicznym i za co odpowiedzialny jest cały system? Jakie są objawy wystąpienia awarii układu hydraulicznego? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o najczęstszych usterkach hydrauliki w maszynach budowlanych!

Z czego składa się układ hydrauliczny?

Układ hydrauliczny to nic innego jak system umożliwiający przekazywanie siły i energii z wykorzystaniem cieczy hydraulicznej. Każdy układ hydrauliczny składa się między innymi z pompy hydraulicznej, uznawanej za serce systemu, silnika jazdy, silnika obrotu (w przypadku koparki), a także z rozdzielaczy, chłodnicy oleju, czy filtrów hydraulicznych. Ponadto w systemie znaleźć można silniki układów sterującego i chłodzącego, a także silniki układu osprzętu dodatkowego.

Jaką rolę pełni sprawny układ hydrauliczny?

Znajdująca się w systemie pompa hydrauliczna wprawia w ruch płynący w układzie olej hydrauliczny. Podczas „wyciskania” cieczy na zewnątrz, pompa nadaje jej odpowiednią energię hydrauliczną. Wytwarzane ciśnienie z kolej zasila cały układ, odpowiadając za prawidłową pracę całej maszyny. Pompa hydrauliczna współpracuje z pozostałymi elementami układu, mając ogromne znaczenie dla wydajności pracy koparki lub innego sprzętu budowlanego. W sytuacji gdy któraś z części ulegnie awarii lub zużyciu, system automatycznie pracuje nieprawidłowo, powodując problemy z mocą przerobową maszyn.

Objawy awarii układu hydraulicznego – na co zwrócić uwagę?

Niepokojącym objawem awarii jest przede wszystkim wyciek oleju hydraulicznego z pompy bądź silnika hydraulicznego. Taka sytuacja może świadczyć o niesprawnych uszczelnieniach, co może doprowadzić do przedostawania się do maszyny zanieczyszczeń. Ponadto nieprawidłowa praca uszczelek może wiązać się z przepływem cieczy w komorach wewnętrznych, co może skutkować uszkodzeniem całego układu hydraulicznego.

Pod uwagę należy wziąć także nietypowe zachowania układu takie jak duże wibracje węży, czy wydawanie przez maszynę dziwnych odgłosów. Grzechot dochodzący z hydromotoru może świadczyć o oderwaniu lub odkręceniu się którejś z części, co może doprowadzić do zniszczenia innych elementów silnika.

Zastanawiającym objawem powinno być także charakterystyczne wycie dochodzące z systemu hydraulicznego. Takie dźwięki mogą świadczyć o napowietrzaniu w pompie lub o tak zwanej kawitacji – pojawianiu się we wnętrzu pompy pęcherzyków gazowych, prowadzących do spadków ciśnienia w układzie hydraulicznym.

sprawdzanie awarii

Warto zwrócić uwagę także na temperaturę hydromotoru i otaczających go elementów. O ile nagrzewanie się układu jest normalne przy długotrwałej pracy maszyny, tak przegrzewanie się systemu może prowadzić do poważnych problemów. Przede wszystkim zbyt wysoka temperatura pompy może powodować rozrzedzanie oleju hydraulicznego i szybsze zużywanie się elementów układu, jednocześnie mając negatywny wpływ na bezpieczeństwo pracy.

Oznaką, że z pompą hydrauliczną dzieje się coś nieprawidłowego, są także duże skoki ciśnienia w układzie. W takiej sytuacji warto wykonać przegląd systemu, aby znaleźć przyczynę nieprawidłowej pracy pompy. Pod uwagę warto wziąć także spadek wydajności pracy maszyny, co może świadczyć o obecności zanieczyszczeń w układzie.

Jednym z oczywistych objawów awarii układu hydraulicznego jest brak możliwości uruchomienia maszyny. Taka sytuacja może oznaczać problemy z gumowym blokiem łączącym silnik z pompą hydrauliczną, co uniemożliwia przeniesienie obrotów wrzeciona silnika na pompę hydrauliczną. W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który sprawdzi poprawność działania systemu.

Rozwiązywanie problemów z układem hydraulicznym

Aby rozpoznać awarię pompy hydraulicznej lub innych elementów układu, przede wszystkim należy skontaktować się z profesjonalnym serwisem świadczącym usługi naprawy i przeglądu maszyn budowlanych. Niepokojące objawy mogą świadczyć o poważnym uszkodzeniu układu lub konieczności wymiany poszczególnych części systemu. W większości przypadków do naprawy usterek wystarczy zakup nowych elementów zamiennych, uszczelnienie układu hydraulicznego, zmiana oleju, lub czyszczenie całego systemu.

Podsumowanie

Pompy hydrauliczne to najważniejsze elementy układów hydraulicznych, odpowiedzialnych za wydajność i sprawną pracę maszyn budowlanych. Aby jednak system działał prawidłowo, pompa musi współpracować także z innymi częściami układu. Szybkie dostrzeżenie objawów awarii systemu i skonsultowanie się z serwisem może zapobiec zniszczeniu układu hydraulicznego i zniwelować czas trwania przestojów na miejscu budowy.

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj