Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?

29.03.2024

Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich prawidłowym funkcjonowaniu. Jednak jak każde techniczne rozwiązanie, może ulec awarii w wyniku eksploatacji lub niewłaściwego użytkowania. W takim przypadku pojawia się dylemat – czy lepiej zdecydować się na naprawę/regenerację zwolnicy, czy też inwestować w nowy napęd jazdy? Odpowiedź na to pytanie może zależeć od wielu czynników. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Budowa zwolnicy

Zwolnica, czyli napęd jazdy koparki gąsienicowej (wykorzystywany też w innych maszynach gąsienicowych), to skomplikowane urządzenie, które składa się z hydromotoru oraz przekładni mechanicznej złożonej z wałków i kół zębatych. Te elementy współpracują ze sobą, tworząc precyzyjny układ, którego prawidłowe działanie jest kluczowe dla sprawnego poruszania się w trudnym terenie. Warto zaznaczyć, że zachowanie właściwego luzu pomiędzy poszczególnymi komponentami jest niezwykle ważne dla trwałości i sprawności zwolnicy.

Czynniki prowadzące do awarii zwolnicy

Utrzymywana w odpowiednich warunkach i regularnie serwisowana zwolnica, jest zwykle niemal bezawaryjna. Problemy pojawiają się, gdy jest źle użytkowana lub gdy do oleju dostają się zanieczyszczenia. Nawet niewielka ilość zanieczyszczeń może spowodować stopniowe zużycie materiałów, co prowadzi do nadmiernego luzu w układzie i obniżenia jego wytrzymałości. To z kolei może prowadzić do przecieków oleju, uszkodzenia uszczelek i nawet zatrzymania pracy niektórych elementów oraz ich degradacji (ulegają jej np. koła zębate). W przypadku większych zanieczyszczeń, jeśli nie zostaną zauważone i usunięte na czas, mogą spowodować całkowite uszkodzenie wszystkich części i awarię zwolnicy, co może wymagać wymiany całego układu. Szczególnie gdy dojdzie do rozerwania korpusu lub innego uszczerbku w zwartej konstrukcji zwolnicy.

Czy opłaca się naprawić zwolnicę?

Najczęstszą przyczyną awarii zwolnicy są uszkodzenia najbardziej obciążonych elementów, takich jak tryby słoneczne (znane również jako słoneczka lub sun gear). W przypadku ich wyszczerbienia często decydujemy się na ich wymianę. Jednak wraz z wymianą trybów słonecznych, często konieczne staje się także zastąpienie uszczelek zwolnicy oraz ewentualnie łożyskowania. Relatywnie często dochodzi też do wytarcia wałków atakujących. Koszty tych części mogą zbliżać się do 75% ceny nowej zwolnicy o wysokiej jakości, a po doliczeniu kosztów usługi regeneracji, cena może być zbliżona do wartości całkowicie nowego urządzenia. Regeneracja zwolnicy jest więc zwykle mało opłacalna. Nawet zwykły wyciek oleju może się okazać bardzo kosztowny, jeśli nie zajmiemy się nim na czas – brak oleju w układzie oznacza nie tylko spadek mocy, ale też deformację zębów oraz zapieczenie przekładni.

Proponujemy rozważenie zakupu zamiennika zwolnicy do koparki gąsienicowej od renomowanego dostawcy, takiego jak Track Motor. Taki zamiennik może spełniać wysokie standardy jakości, a koszty zakupu mogą okazać się bardziej atrakcyjne niż koszty naprawy. Nasze zwolnice do koparek to doskonały wybór z kilku powodów:

  1. Gwarancja – na wszystkie rodzaje zwolnic z naszej oferty udzielamy pełnej 12-miesięcznej gwarancji.
  2. Wysoka jakość – dbamy o to, aby w naszym asortymencie dostępne były jedynie części zamienne o jakości porównywalnej z OEM.
  3. Możliwość wymiany – wszystkie zwolnice zakupione w naszym sklepie możesz wymienić, jeśli okaże się, że zakupiona część nie pasuje do posiadanej koparki.
  4. Fachowe doradztwo i dobór zwolnicy – nasi specjaliści udzielą Ci wszelkich informacji na temat montażu i eksploatacji zwolnic oraz pomogą w doborze urządzenia pasującego do Twojej koparki.
  5. Ekspresowa wysyłka – wszystkie zamówione części wysyłamy w ciągu 24 godzin, zarówno w obrębie kraju, jak i za granicę. Zakupy dokonane przed południem przekazujemy kurierom jeszcze tego samego dnia.

Podsumowanie

W większości przypadków naprawa zwolnicy może okazać się nieopłacalna. Często po rozłożeniu zwolnicy do naprawy, okazuje się, że uszkodzeniu uległy liczne elementy, a wymiana tylko jednego z nich nie zapewnia pełnej sprawności układu. To zwiększa ryzyko kolejnych awarii w krótkim czasie po naprawie. Dlatego często zakup nowego napędu jazdy jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż jego regeneracja czy naprawa hydromotorów. Oczywiście każda decyzja powinna być podejmowana na chłodno i po dokładnej analizie wszystkich kosztów.

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj