Najpopularniejsze marki koparek na rynku

30.05.2023

Rynek koparek pełen jest wysokiej jakości sprzętu pochodzącego od renomowanych producentów. Wielu z nich oferuje niezawodny sprzęt, który będzie służył bezawaryjnie przez wiele lat. Które marki należą do najpopularniejszych? Dowiesz się tego z poniższego zestawienia.

Przegląd najpopularniejszych marek koparek

Na światowym rynku producentów koparek działa łącznie sporo ponad 50 graczy. W zdecydowanej czołówce popularności znajdują się jednak następujące firmy (kolejność, poza pierwszą pozycją, przypadkowa):

Caterpillar/CAT

Caterpillar to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o popularność, zarówno na terenie rodzimych Stanów Zjednoczonych (marka wywodzi się ze stanu Illinois), jak i w Europie. Firma jest największym światowym producentem maszyn budowlanych – w jej ofercie znajdziemy najróżniejsze koparki gąsienicowe, koparko-ładowarki, minikoparki, wozidła przegubowe, koparki kołowe i wiele innych sprzętów. Szeroki wybór, wysoka jakość i łatwa dostępność części to jedne z bezapelacyjnych zalet tej amerykańskiej marki. Nie powinno więc dziwić, że żółte maszyny z charakterystycznym CAT na korpusie są tak powszechnym widokiem.

Hitachi

Hitachi jest japońskim koncernem technologicznym, którego główna siedziba mieści się w Tokio. Koncern prowadzi bardzo szeroką działalność, a maszyny budowlane to tylko jedna z jej gałęzi. Mimo to koparki tej marki znajdują się w czołówce popularności wielu krajów świata – zarówno nowe, jak i używane maszyny często plasują się na drugim lub trzecim miejscu pod względem popularności. Dzięki aktywnie działającym centrom badawczo-rozwojowym rozlokowanym w Azji, Ameryce Północnej i Europie, firma na bieżąco rozwija swoje autorskie technologie i jest w stanie dostarczać jedne z najbardziej zaawansowanych maszyn.

Kubota

To kolejna w tym zestawieniu japońska marka, tym razem wywodząca się z Osaki. Kubota zajmuje się produkcją ciężkiego sprzętu rolniczego i budowlanego na własnych podzespołach. Obecnie marka ma zasięg globalny i posiada ponad 34 zagraniczne przedstawicielstwa m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce. Marka gwarantuje typową dla japońskiej myśli technologicznej dbałość o szczegóły i wykorzystanie najnowszych dostępnych technologii. Sprawia to, że w wielu zestawieniach popularności koparki gąsienicowe i inne sprzęty tej marki trafiają na podium.

Volvo

Solidna, szwedzka marka, która kojarzy się większości ludzi z wysokiej klasy samochodami osobowymi. W jej ofercie można jednak znaleźć również samochody ciężarowe i inne pojazdy użytkowe oraz ciężki sprzęt budowlany i rolniczy (a dokładniej są to produkty Volvo AB). Siedziba koncernu znajduje się w Göteborgu. Po koparki tej marki chętnie sięgają nie tylko mieszkańcy krajów skandynawskich (Szwedzi, Norwedzy, Finowie) – dużą popularnością cieszą się także w innych krajach nadbałtyckich (Dania, Łotwa, Litwa, Estonia, Polska) oraz krajach Europy środkowo-wschodniej (np. Czechy, Węgry, Słowenia). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że we Wrocławiu mieści się jedyna na świecie fabryka koparko-ładowarek tej marki.

JCB

JCB (a właściwie J C Bamford Excavators) to brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją maszyn budowlanych (zwłaszcza koparek) i rolniczych oraz agregatów prądotwórczych. W 1953 r. firma ta stworzyła pierwszą na świecie koparko-ładowarkę. Główna siedziba marki mieści się w angielskim Rocester. Koparki JCB są bardzo popularne w wielu krajach europejskich – poza oczywistymi jak Wielka Brytania i Irlandia, są to np. Polska, Rumunia, Łotwa, Estonia, Bułgaria i Serbia.

Liebherr

Liebherr jest jednym z największych światowych producentów ciężkiego sprzętu budowlanego i górniczego. Ta niemiecka marka zaczęła swoją działalność jako rodzinna firma założona w 1949 r., jednak obecnie działa na niemal wszystkich kontynentach i słynie z produkcji jednych z największych maszyn dostępnych na rynku. Dobrym przykładem jest tutaj największa wywrotka świata – model Liebherr T 282B. Każda koparka tej firmy to odzwierciedlenie niemieckiej myśli technologicznej, cechującej się drobiazgowością i wykorzystującej najwyższej jakości komponenty.

Komatsu

Japońskie przedsiębiorstwo Komatsu (założone w miejscowości o tej samej nazwie) to drugi na świecie (zaraz za Caterpillar) największy producent maszyn budowlanych. W ofercie firmy znajdziemy m.in. liczne minikoparki, koparki kołowe i gąsienicowe, kompaktowe ładowarki, spycharki oraz wozidła przegubowe i sztywnoramowe. Marka znana jest również z produkcji największego buldożera – Komatsu D575. Firma rozszerzyła również swoją ofertę o sprzęt wojskowy.

Takeuchi

Obecność kolejnej japońskiej (tym razem pochodzącej z Sakaki) marki w tym zestawieniu nie powinno dziwić – sprzęt rodem z tego kraju zapewnia wysoką wydajność i bezawaryjność, a przy tym wygodną obsługę i serwisowanie. Usługi Takeuchi skupiają się głównie na dostarczaniu kompaktowych koparek – większość z produkowanych modeli to koparki gąsienicowe, choć oferta obejmuje również koparki kołowe oraz ładowarki gąsienicowe i kołowe. Produkty tej marki łatwo jest odróżnić nawet z daleka po biało-czerwonej kolorystyce.

koparki ustawione w rzędzie”

Inne warte uwagi marki koparek

Poza wymienionymi wyżej producentami sprzętu tej kategorii dużym uznaniem klientów cieszą się m.in.:

  • Atlas
  • John Deere
  • Case
  • Bobcat
  • FAI
  • Halla
  • IHI
  • Libra
  • New Holland

Jeśli potrzebujesz silników jazdy do koparki gąsienicowej któregokolwiek z wymienionych tutaj producentów, zajrzyj do naszego sklepu! W ofercie Track Motor znajdziesz wysokiej jakości zwolnice do koparek ponad 50 różnych marek, zarówno tych o światowych, jak i lokalnych.

zwolnice

Najpopularniejsi producenci koparek – podsumowanie

Rynek koparek i innych sprzętów budowlanych jest bardzo bogaty. Mimo to niektóre marki wyraźnie wybijają się pod względem popularności. Najlepszym przykładem jest tutaj Caterpillar, która jest zarówno największym, jak i najpopularniejszym dostawcą tego typu sprzętu właściwie na całym świecie. W czołówce popularności znajduje się też wiele firm pochodzących z Japonii, co nie powinno specjalnie dziwić – kraj ten słynie ze stosowania zaawansowanych technologii i dbałości o najdrobniejsze szczegóły.

Polecane

28.08.2023
Jak podłączyć hydromotor w koparce?
Kiedy kupiliśmy nowy silnik hydrauliczny do naszej koparki, musimy go w odpowiedni sposób połącz...
Czytaj
25.08.2023
Konserwacja zwolnicy w koparce – najważniejsze informacje
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że naprawa zwolnicy w koparce jest kosztownym i czasochłonny...
Czytaj
25.08.2023
Minikoparka — jakie ma zastosowania i jakie są jej zalety?
Mikrokoparki to maszyny budowlane przystosowane głównie do wykonywania prac ziemnych. Ich charakte...
Czytaj
16.08.2023
Olej w zwolnicy koparki – co należy wiedzieć?
Podobnie jak ma to miejsce w skrzyni biegów, mechanizm przekładniowy w zwolnicach wymaga stałego...
Czytaj
11.08.2023
Czym jest zwolnica w koparce i do czego służy?
Koparki, zwłaszcza gąsienicowe, to jedne z najbardziej wszechstronnych maszyn budowlanych, które...
Czytaj
31.05.2023
Uprawnienia na minikoparkę – najważniejsze informacje
Chcąc podjąć pracę na stanowisku operatora koparki, niezbędne jest ukończenie kursu przygotowu...
Czytaj