Najpopularniejsze marki koparek na rynku

30.05.2023

Rynek koparek pełen jest wysokiej jakości sprzętu pochodzącego od renomowanych producentów. Wielu z nich oferuje niezawodny sprzęt, który będzie służył bezawaryjnie przez wiele lat. Które marki należą do najpopularniejszych? Dowiesz się tego z poniższego zestawienia.

Przegląd najpopularniejszych marek koparek

Na światowym rynku producentów koparek działa łącznie sporo ponad 50 graczy. W zdecydowanej czołówce popularności znajdują się jednak następujące firmy (kolejność, poza pierwszą pozycją, przypadkowa):

Caterpillar/CAT

Caterpillar to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o popularność, zarówno na terenie rodzimych Stanów Zjednoczonych (marka wywodzi się ze stanu Illinois), jak i w Europie. Firma jest największym światowym producentem maszyn budowlanych – w jej ofercie znajdziemy najróżniejsze koparki gąsienicowe, koparko-ładowarki, minikoparki, wozidła przegubowe, koparki kołowe i wiele innych sprzętów. Szeroki wybór, wysoka jakość i łatwa dostępność części to jedne z bezapelacyjnych zalet tej amerykańskiej marki. Nie powinno więc dziwić, że żółte maszyny z charakterystycznym CAT na korpusie są tak powszechnym widokiem.

Hitachi

Hitachi jest japońskim koncernem technologicznym, którego główna siedziba mieści się w Tokio. Koncern prowadzi bardzo szeroką działalność, a maszyny budowlane to tylko jedna z jej gałęzi. Mimo to koparki tej marki znajdują się w czołówce popularności wielu krajów świata – zarówno nowe, jak i używane maszyny często plasują się na drugim lub trzecim miejscu pod względem popularności. Dzięki aktywnie działającym centrom badawczo-rozwojowym rozlokowanym w Azji, Ameryce Północnej i Europie, firma na bieżąco rozwija swoje autorskie technologie i jest w stanie dostarczać jedne z najbardziej zaawansowanych maszyn.

Kubota

To kolejna w tym zestawieniu japońska marka, tym razem wywodząca się z Osaki. Kubota zajmuje się produkcją ciężkiego sprzętu rolniczego i budowlanego na własnych podzespołach. Obecnie marka ma zasięg globalny i posiada ponad 34 zagraniczne przedstawicielstwa m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce. Marka gwarantuje typową dla japońskiej myśli technologicznej dbałość o szczegóły i wykorzystanie najnowszych dostępnych technologii. Sprawia to, że w wielu zestawieniach popularności koparki gąsienicowe i inne sprzęty tej marki trafiają na podium.

Volvo

Solidna, szwedzka marka, która kojarzy się większości ludzi z wysokiej klasy samochodami osobowymi. W jej ofercie można jednak znaleźć również samochody ciężarowe i inne pojazdy użytkowe oraz ciężki sprzęt budowlany i rolniczy (a dokładniej są to produkty Volvo AB). Siedziba koncernu znajduje się w Göteborgu. Po koparki tej marki chętnie sięgają nie tylko mieszkańcy krajów skandynawskich (Szwedzi, Norwedzy, Finowie) – dużą popularnością cieszą się także w innych krajach nadbałtyckich (Dania, Łotwa, Litwa, Estonia, Polska) oraz krajach Europy środkowo-wschodniej (np. Czechy, Węgry, Słowenia). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że we Wrocławiu mieści się jedyna na świecie fabryka koparko-ładowarek tej marki.

JCB

JCB (a właściwie J C Bamford Excavators) to brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją maszyn budowlanych (zwłaszcza koparek) i rolniczych oraz agregatów prądotwórczych. W 1953 r. firma ta stworzyła pierwszą na świecie koparko-ładowarkę. Główna siedziba marki mieści się w angielskim Rocester. Koparki JCB są bardzo popularne w wielu krajach europejskich – poza oczywistymi jak Wielka Brytania i Irlandia, są to np. Polska, Rumunia, Łotwa, Estonia, Bułgaria i Serbia.

Liebherr

Liebherr jest jednym z największych światowych producentów ciężkiego sprzętu budowlanego i górniczego. Ta niemiecka marka zaczęła swoją działalność jako rodzinna firma założona w 1949 r., jednak obecnie działa na niemal wszystkich kontynentach i słynie z produkcji jednych z największych maszyn dostępnych na rynku. Dobrym przykładem jest tutaj największa wywrotka świata – model Liebherr T 282B. Każda koparka tej firmy to odzwierciedlenie niemieckiej myśli technologicznej, cechującej się drobiazgowością i wykorzystującej najwyższej jakości komponenty.

Komatsu

Japońskie przedsiębiorstwo Komatsu (założone w miejscowości o tej samej nazwie) to drugi na świecie (zaraz za Caterpillar) największy producent maszyn budowlanych. W ofercie firmy znajdziemy m.in. liczne minikoparki, koparki kołowe i gąsienicowe, kompaktowe ładowarki, spycharki oraz wozidła przegubowe i sztywnoramowe. Marka znana jest również z produkcji największego buldożera – Komatsu D575. Firma rozszerzyła również swoją ofertę o sprzęt wojskowy.

Takeuchi

Obecność kolejnej japońskiej (tym razem pochodzącej z Sakaki) marki w tym zestawieniu nie powinno dziwić – sprzęt rodem z tego kraju zapewnia wysoką wydajność i bezawaryjność, a przy tym wygodną obsługę i serwisowanie. Usługi Takeuchi skupiają się głównie na dostarczaniu kompaktowych koparek – większość z produkowanych modeli to koparki gąsienicowe, choć oferta obejmuje również koparki kołowe oraz ładowarki gąsienicowe i kołowe. Produkty tej marki łatwo jest odróżnić nawet z daleka po biało-czerwonej kolorystyce.

koparki ustawione w rzędzie”

Inne warte uwagi marki koparek

Poza wymienionymi wyżej producentami sprzętu tej kategorii dużym uznaniem klientów cieszą się m.in.:

  • Atlas
  • John Deere
  • Case
  • Bobcat
  • FAI
  • Halla
  • IHI
  • Libra
  • New Holland

Jeśli potrzebujesz silników jazdy do koparki gąsienicowej któregokolwiek z wymienionych tutaj producentów, zajrzyj do naszego sklepu! W ofercie Track Motor znajdziesz wysokiej jakości zwolnice do koparek ponad 50 różnych marek, zarówno tych o światowych, jak i lokalnych.

zwolnice

Najpopularniejsi producenci koparek – podsumowanie

Rynek koparek i innych sprzętów budowlanych jest bardzo bogaty. Mimo to niektóre marki wyraźnie wybijają się pod względem popularności. Najlepszym przykładem jest tutaj Caterpillar, która jest zarówno największym, jak i najpopularniejszym dostawcą tego typu sprzętu właściwie na całym świecie. W czołówce popularności znajduje się też wiele firm pochodzących z Japonii, co nie powinno specjalnie dziwić – kraj ten słynie ze stosowania zaawansowanych technologii i dbałości o najdrobniejsze szczegóły.

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj