Minikoparka — jakie ma zastosowania i jakie są jej zalety?

25.08.2023

Mikrokoparki to maszyny budowlane przystosowane głównie do wykonywania prac ziemnych. Ich charakterystyczną cechą jest stosunkowo mały rozmiar. Możliwość pracy w miejscach niedostępnych dla tradycyjnych koparek oraz prosta konstrukcja sprawia, iż są niezbędnym elementem na każdym placu budowy. Czym właściwie jest minikoparka? Jakie są zalety minikoparek oraz do jakiego rodzaju prac można wykorzystać minikoparki? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Czym dokładnie jest minikoparka?

Minikoparka jest maszyną budowlaną służącą w głównej mierze do wykonywania wykopowych prac pod fundamenty domów, czy prac przyłączeniowych i ogrodowych, może równie dobrze posłużyć do zadań związanych z kształtowaniem krajobrazu. To, co wyróżnia ją na tle tradycyjnych koparek, to jej pomniejszone gabaryty, dzięki którym może pracować w miejscach niedostępnych dla jej większych i cięższych odpowiedników.

Minikoparka przeważnie wyposażona jest w napęd gąsienicowy, którego istotnym elementem są zwolnice odpowiadające za zwiększenie momentu obrotowego, a tym samym zmniejszenie prędkości napędu na koła napędowe. Umożliwia jej to manewrowanie w nierównym i trudnym terenie. Należy wziąć pod uwagę, iż pojazd ten nie jest przystosowany do jazdy po drogach publicznych i jego zakup wiąże się z dokupieniem dodatkowego samochodu lub przyczepki przystosowanej do transportu minikoparki.

Operator minikoparki pracuje w obrotowej kabinie, która gwarantuje szybkie przenoszenie urobku oraz bezpieczeństwo i wygodę pracy. Spora część minikoparek posiada w pełni zabudowaną kabinę, która całkowicie odseparowuje znajdującą się w niej osobę od uciążliwych warunków panujących na placu budowy i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych jak deszcz czy wiatr.

Minikoparka — wymiary i osprzęt

Do mikrokoparek zaliczamy maszyny o masie eksploatacyjnej do 10 ton. Jednak najpopularniejszymi modelami są te, których ciężar roboczy nie przekracza 3,5 tony. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów sprzęt posiada spore właściwości pracy. Maszyny te są w stanie przenosić znaczne obciążenia, a ich maksymalna głębokość kopania może dochodzić do ponad 2,5 metra. Szerokość gąsienic zazwyczaj nie przekracza 1 metra, z kolei zasięg ramienia dochodzi do 4 metrów.

Mikrokoparki są kompatybilne z wieloma akcesoriami, które można zamontować na końcu ramienia w miejsce standardowej łyżki zbierakowej, takimi jak wiertnica hydrauliczna do ziemi, młot wyburzeniowy, chwytak drewna, krawężników. Wymiary minikoparek pozwalają przejechać przez drzwi pozbawione futryn i prowadzić prace wewnątrz powstających obiektów polegające m.in. na zbieraniu gruzu czy wyrównywaniu podłoża.

Jakie są zalety minikoparki?

Niewątpliwie największą zaletą minikoparki jest jej rozmiar, dzięki któremu świetnie sobie radzi w małych przestrzeniach. Dodatkowo sprzęt w wersji mini jest równie solidny i wytrzymały jak jego większe odpowiedniki, a przy tym tańszy w eksploatacji. Ponieważ sprzęt jest narażony na mniejsze obciążenia, poszczególne podzespoły zachowają dłuższą żywotność.

Kolejną zaletą minikoparek jest ich łatwy transport. Do tego celu może posłużyć 3,5 t standardowy bus lub mała przyczepka. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko i tanio przetransportować sprzęt na miejsce budowy. Ponieważ minikoparki ważą średnio 2-3 tony, mogą pracować w trudniejszym podmokłym terenie niż cięższy sprzęt budowlany. Ponadto mało skomplikowana obsługa minikoparki pozwala na efektywną i wydajną pracę.

przygotowanie minikoparką  gruntu pod przydomowy ogródek

Jakie usługi można świadczyć mikroparką?

Mikrokoparka to wszechstronna, wydajna i prosta w obsłudze maszyna, która jest w stanie zastąpić wielu wykwalifikowanych pracowników. Jest nieocenionym narzędziem wykorzystywanym m.in. do wiercenia otworów pod nasadzanie czy pod ogrodzenie oraz przy wykonywaniu zadań związanych ze skarpowaniem terenu. Szczególnie przydaje się w miejscach, które są mocno zurbanizowane.

Większe maszyny w przeciwieństwie do minikoparek nie są w stanie wykonać określonych czynności np. wykonania wąskich i niewielkich otworów o znacznych głębokościach. Mikrokoparki używa się tam, gdzie wymagana jest precyzyjna praca taka jak wykonywanie rowów pod przyłącza gazu i kanalizacji oraz przy budowie rowów melioracyjnych, a także ich oczyszczaniu.

Podsumowanie

Pomimo niedużych rozmiarów minikoparki to pełnowartościowy sprzęt budowlany, który dzięki swym unikalnym właściwościom oraz wymiennemu osprzętowi przyspieszy wykonywanie pracy na każdej budowie. Jest przy tym niezwykle ekonomiczną i łatwą w transporcie maszyną niewymagającą skomplikowanej obsługi. Zakup tego typu maszyn jest świetną inwestycją, która w niedługim czasie zaprocentuje i pozytywnie wpłynie na komfort i szybkość pracy.

Polecane

28.08.2023
Jak podłączyć hydromotor w koparce?
Kiedy kupiliśmy nowy silnik hydrauliczny do naszej koparki, musimy go w odpowiedni sposób połącz...
Czytaj
25.08.2023
Konserwacja zwolnicy w koparce – najważniejsze informacje
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że naprawa zwolnicy w koparce jest kosztownym i czasochłonny...
Czytaj
25.08.2023
Minikoparka — jakie ma zastosowania i jakie są jej zalety?
Mikrokoparki to maszyny budowlane przystosowane głównie do wykonywania prac ziemnych. Ich charakte...
Czytaj
16.08.2023
Olej w zwolnicy koparki – co należy wiedzieć?
Podobnie jak ma to miejsce w skrzyni biegów, mechanizm przekładniowy w zwolnicach wymaga stałego...
Czytaj
11.08.2023
Czym jest zwolnica w koparce i do czego służy?
Koparki, zwłaszcza gąsienicowe, to jedne z najbardziej wszechstronnych maszyn budowlanych, które...
Czytaj
31.05.2023
Uprawnienia na minikoparkę – najważniejsze informacje
Chcąc podjąć pracę na stanowisku operatora koparki, niezbędne jest ukończenie kursu przygotowu...
Czytaj