Koparki – 7 rodzajów i ich zastosowania.

24.09.2020

Koparki możemy podzielić według charakteru pracy oraz oraz rodzaj osprzętu roboczego.

Poniższy podział odnosi się do osprzętu roboczego.

Koparki przedsiębierne – zaprojektowane aby pracować na poziomie dna wykopu. Z tego powodu koparki tego typu wykonują wykopy o dużych objętościach. Maszyny te współpracują z pojazdami odwożącymi urobek, które ustawiają się na wysokości korony wykopu lub na jego dnie. Koparka ta pracuje na gruntach kategorii od I do IV. Pojemności łyżek stosowanych w tych maszynach to:
0,25 m³, 0,5 m³, 0,6 m³, 1,2 m³.

Koparki podsiębierne – pracują na górnej krawędzi wykopu, nie pracują na dnie wykopu. Wykonują wykopy pod budowle i pozostałe wykopy liniowe, w miejscach, gdzie wprowadzenie koparki na dno wykopu nie jest możliwe bądź powierzchnia działki jest niewielka.

Koparki chwytakowe – pracują na terenach często mocno nawodnionych, wydobywają grunt z wody, pogłębiają kanały, koryta rzek. Znajdują zastosowanie do kopania głębokich wykopów o niewielkich średnicach – otwory studzienne lub pod filary mostów. Na wyposażeniu posiadają samoczynnie otwierający się i zamykający chwytak zawieszony na linach zagłębiający się w grunt pod własnym ciężarem. Chwytak ma zasięg dochodzi nawet do 20 m a pojemność chwytaka nie przekracza 1 m³.

Koparki zbierakowe – wykop wykonywany jest przez zbierak wleczony na linie na gruntach łatwo oddzielających się pod działaniem własnego ciężaru i naciągu liny. Wykonuje wszelkie rodzaje wykopów. Pojemność zbieraka może wynosić do 2,0 m³, a zasięg ramienia koparki do 20,0 m.

Minikoparki – wykorzystywane zdecydowanie częściej od normalnych, ciężkich i bardzo dużych maszyn. Dzięki nim można pracować w trudno dostępnych miejscach.

Podział według charakteru pracy:

Pracujące w cyklu ciągłym to maszyny, w których kolejne etapy pracy naczyń urabiających wykonywane są jedno po drugim, bez przerwy. Wyposażone są w wiele naczyń urabiających połączonych zamkniętym łańcuchem lub ustawionych na kole czerpakowym. Nazywamy je wielonaczyniowymi. Naczynia urabiające w takiej koparce połączone są za pomocą zamkniętego łańcucha lub ustawione na kole czerpakowym.

Pracujące w cyklu przerywanym nazywane również koparkami jednonaczyniowymi, gdyż wyposażone są w jedno naczynie urabiające. Cykl przerywany polega na tym, że pomiędzy kolejnymi etapami pracy naczynia urabiającego występują etapy pomocnicze. Najpierw maszyna przenosi naczynie z urobkiem, następnie opróżnienie je i wraca do pierwotnej pozycji pracy. Trzeba dodać, że to grupa koparek najbardziej znanych i najchętniej stosowanych.

Zapraszamy po zakup części do Waszych koparek na naszej stronie Track Motor.

Polecane

31.05.2023
Uprawnienia na minikoparkę – najważniejsze informacje
Chcąc podjąć pracę na stanowisku operatora koparki, niezbędne jest ukończenie kursu przygotowu...
Czytaj
30.05.2023
Najpopularniejsze marki koparek na rynku
Rynek koparek pełen jest wysokiej jakości sprzętu pochodzącego od renomowanych producentów. Wie...
Czytaj
30.05.2023
Wymiana oleju hydraulicznego w koparce – jak często i jaki olej wybrać?
Olej hydrauliczny to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w koparkach i innych maszyna...
Czytaj
30.05.2023
Koparka gąsienicowa – czym się charakteryzuje? Najważniejsze informacje
Koparki gąsienicowe to bez wątpienia jedne z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych. Mają o...
Czytaj
24.05.2023
Demontaż i montaż zwolnicy w koparce
Zwolnice to jedne z końcowych elementów układu napędowego koparki. Ich zadaniem jest zwiększani...
Czytaj
09.01.2023
Jak zostać operatorem koparki? Wymagania i zarobki
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać operatorem koparki? Czy praca w takim charakterze jest o...
Czytaj