Koparki gąsienicowe to bez wątpienia jedne z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych. Mają one nieporównywalnie lepsze właściwości trakcyjne niż koparki kołowe – napędy gąsienicowe to o wiele lepsze rozwiązanie do prac w terenie. Poniżej przyjrzymy się nieco bliżej koparkom gąsienicowym, przedstawiając najważniejsze informacje na ich temat.
Koparki gąsienicowe są specjalistycznymi maszynami budowlanymi, przystosowanymi do wykonywania robót ziemnych o wysokim stopniu trudności. Najbardziej charakterystyczną cechą takich koparek jest oczywiście gąsienicowy układ jezdny. Taki typ podwozia pozwala równomiernie rozłożyć ciężar maszyny na większej powierzchni, dzięki czemu wywiera ona znacznie niższy nacisk punktowy na podłoże. Pozwala jej to łatwiej poruszać się po trudnym i nieutwardzonym terenie. Napęd gąsienicowy umożliwia rozwinięcie prędkości rzędu 20-35 km/h. Należy jednak pamiętać, że takie koparki nie mogą wjeżdżać na drogi publiczne – do przemieszczania ich między bazą a miejscem pracy konieczne będą maszyny transportowe.
Podsumowując – podwozie koparki gąsienicowej zapewnia dużą przyczepność sprzętu oraz ogranicza poślizgi i grzęźnięcie. Dzięki temu taka koparka może się bezpiecznie poruszać po nieutwardzonych placach budowy, w terenach piaszczystych, bagnistych i o dużej pochyłości.
Budowę koparki można zasadniczo podzielić na trzy główne obszary – korpus, ramię i podwozie.
Korpus to przede wszystkim kabina operatora i silnik spalinowy (lub elektryczny w przypadku niektórych modeli) wraz z obudową.
Poza samą konstrukcją ramienia (ramię i wysięgnik) znajdują się w nim/przy nim takie elementy jak układ hydrauliczny napędzający siłowniki wysięgnika i ramienia oraz element roboczy – łyżka, zbierak, chwytak itd. – dostosowany do wykonywanej akurat pracy.
Natomiast podwozie, czyli de facto napęd gąsienicowy, składa się po obu stronach z łańcucha gąsienicy, rolki podtrzymującej, rolki jezdnej, koła napinającego, stopy gąsienicy oraz koła napędowego.
Niezwykle ważnymi częściami napędu gąsienicowego są także zwolnice montowane na/przy kołach napędowych. Składają się one z hydromotoru i przekładni zębatej. Ich zadaniem jest zwiększanie momentu obrotowego (czyli zmniejszanie obrotów) na ostatnim odcinku układu napędowego. Dzięki zastosowaniu zwolnic poprzedzające je elementy mogą być znacznie lżejsze ze względu na pracę przy mniejszym obciążeniu. Takie rozwiązanie zwiększa także zdolność pokonywania dużych przeszkód.
W sklepie Track Motor znajdziesz wysokiej jakości zwolnice do różnych modeli koparek gąsienicowych ponad 50 marek. Gwarantujemy ekspresową realizację zamówienia i wysyłkę.
Koparki gąsienicowe są dostępne w wielu różnych wersjach – od malutkich minikoparek, po ogromne, wielotonowe maszyny mogące przerzucić gigantyczne hałdy ziemi w ciągu jednego dnia.
Koparki z napędem gąsienicowym są zdecydowanie najczęściej wykorzystywane na placach budów – mogą one bezpiecznie przemieszczać się po nieutwardzonej lub grząskiej powierzchni. Dzięki temu, w przeciwieństwie do koparek kołowych, mogą pojawić się na placu budowy już pierwszego dnia i na wielu różnych etapach budowy. Mogą bez problemu poruszać się po błocie, wybojach, czy gruzie. Wykorzystuje się je przede wszystkim do wykonywania wykopów, transportowania urobku na niewielkie odległości (na ogół nie większe niż maksymalny zasięg ramienia koparki) oraz równania terenu. W niektórych przypadkach korzysta się z nich nawet przy wyburzaniu starych budynków.
Dokładny zakres pracy koparki zależy od wybranego modelu. Przykładowo, minikoparki znajdują zastosowanie głównie przy przygotowywaniu wykopów pod instalacje wodne, gazowe itp. oraz wąskich kanałów odpływowych. Natomiast większe koparki gąsienicowe służą m.in. do przygotowywania wykopów pod fundamenty, dołów pod sztuczne zbiorniki wodne czy przekopywania większych powierzchni.
Z koparek korzysta się też m.in. w żwirowniach czy kamieniołomach. Ogólnie rzecz ujmując – koparki gąsienicowe można spotkać praktycznie wszędzie, gdzie potrzebne są jakieś roboty ziemne.
Funkcjonalność koparek można jeszcze dodatkowo zwiększyć, stosując różne głowice robocze. Częstym widokiem są np. koparki z głowicami tnącymi, których używa się przy koszeniu skarp czy rowów przy drogach publicznych. Na ramieniu koparki można też zainstalować chwytak umożliwiający przenoszenie pojedynczych, ciężkich ładunków, np. pni drzew czy betonowych słupów.
Wprowadzenie koparki było bez wątpienia kamieniem milowym w budownictwie i innych dziedzinach wymagających prac ziemnych. Koparki gąsienicowe to maszyny budowlane o bardzo szerokim zastosowaniu, z których korzysta wiele różnych przemysłów. Dzięki stosowanemu w niej podwoziu użycie koparki gąsienicowej jest możliwe niemal w każdych warunkach terenowych – są znacznie bardziej wszechstronne niż koparki kołowe. Niestraszny im niestały lub grząski grunt czy duże nachylenie terenu. Ważnym elementem gąsienicowego układu napędowego są zwolnice, które nie tylko odciążają wiele poprzedzających je ruchomych elementów, ale też ułatwiają pokonywanie przeszkód terenowych. Jeśli potrzebujesz nowej zwolnicy, w ofercie naszego sklepu znajdziesz bogatą gamę tych urządzeń. Dysponujemy zwolnicami do wielu modeli koparek gąsienicowych od ponad 50 producentów, zarówno tych o zasięgu światowym, jak i lokalnych.