Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że naprawa zwolnicy w koparce jest kosztownym i czasochłonnym procesem. Nie chodzi tutaj wyłącznie o koszt samych części, ale także o straty wynikające z przestoju w pracy maszyny. Regularne przeglądy i konserwacja tego elementu układu jezdnego jest więc kwestią kluczową w optymalnej eksploatacji koparki.
Zwolnice do koparek gąsienicowych podlegają dużym obciążeniom, przez co bez właściwej konserwacji szybko się zużywają. Pozostawienie ich samymi sobie przez dłuższy czas to nie tylko ryzyko ich trwałego uszkodzenia, ale także zagrożenie dla całego układu hydraulicznego. Zanieczyszczenia będące wynikiem zużywania się elementów roboczych zwolnicy mogą trafić wraz z olejem do innych połączonych z nią części maszyny, powodując rozległe awarie.
W rezultacie zaoszczędzenie kilkudziesięciu minut, które zajęłaby szczegółowa konserwacja, pociąga za sobą nieporównywalnie większe straty niż krótka przerwa na sprawdzenie stanu urządzenia. Jeśli szukasz zamiennych zwolnic do koparek gąsienicowych popularnych marek (takich jak JCB, Bobcat, Airman czy Case).
Aby zapewnić prawidłowe działanie zwolnic i uniknąć poważnych awarii, należy regularnie wykonywać następujące czynności:
Eksperci twierdzą, że poziom oleju przekładniowego powinien być kontrolowany po 100-150 godzinach pracy od założenia nowej zwolnicy, a później 500-800 godzin. Szczegółowe informacje zawarte są w tzw. DTR dla maszyny. Poziom oleju można sprawdzić w kilku prostych krokach:
Ogólną zasadą jest, że olej przekładniowy nie powinien przekraczać połowy pojemności zwolnicy.
Olej w przekładni powinien podlegać całkowitej wymianie zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w DTR. Najlepiej zrobić to, gdy jest jeszcze ciepły, gdyż ułatwi to jego odsączenie. Proces wymiany wygląda następująco:
Niemal każda koparka wyposażona jest w filtr odpływowy zlokalizowany na przewodzie powrotnym do zbiornika hydraulicznego – jego zadaniem jest wyłapywanie nieczystości z płynu hydraulicznego, gdy opuszcza on napędzane nim elementy.
Jeśli ten filtr nie będzie regularnie sprawdzany i wymieniany, może się zapchać, co będzie skutkować akumulacją ciśnienia w elementach układu, które może w końcu je rozerwać.
Zlokalizowanie tego filtru może być nieco problematyczne – filtrów hydraulicznych w koparce może być nawet 5 i najlepiej ustalić w serwisie, który po modelu i numerze seryjnym koparki sprawdzi, jakie są i gdzie zlokalizowano konkretne filtry hydrauliczne. Częstotliwość ich wymiany jest różna i też należy to sprawdzać w DTR maszyny.
Zdejmij filtr i połącz przewody odprowadzające, aby uniknąć potencjalnego zabrudzenia i utraty płynu hydraulicznego. Rozkręć filtr i sprawdź stan elementu filtrującego – zwykle będzie on stożkowy i wykonany ze spiekanego brązu. Jeśli stracił swój pierwotny kolor, konieczna będzie jego wymiana.
Kontrolę wycieków powinno się wykonywać codziennie przed rozpoczęciem pracy. Z silnika jazdy/zwolnicy może wyciekać płyn hydrauliczny lub olej z przekładni.
Wyciek z przekładni można wykryć, szukając śladów oleju za zębatką lub jego kropel na gąsienicach koparki gąsienicowej. Takie wycieki są najczęściej związane z mechanicznym uszczelnieniem czołowym i należy się nimi zająć możliwie najszybciej.
Wycieki płynu hydraulicznego mogą być wynikiem nieszczelnego węża (co można relatywnie szybko naprawić) lub problemów z hydrauliczną częścią silnika jazdy – najprawdopodobniej zapchanego filtra.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od danego modelu koparki oraz intensywności jej eksploatacji.
Punktem wyjścia do ustalenia harmonogramu prac konserwacyjnych powinna być instrukcja DTR przygotowana przez producenta – tworzyli ją inżynierowie odpowiedzialni za projekt maszyny, którzy doskonale wiedzą, kiedy potrzebna jest konserwacja. Oczywiście częstotliwość prac konserwacyjnych będzie wzrastać wraz z intensywnością użytkowania zwolnicy. Należy też na bieżąco obserwować stan zwolnicy i w razie potrzeby np. uzupełnić poziom oleju.
Koparki należą do grupy jednych z najczęściej wykorzystywanych maszyn budowlanych, które często podlegają intensywnej eksploatacji w trudnym terenie. Zastosowanie zwolnicy na kołach napędowych ułatwia przemieszczanie się maszyny po bezdrożach, ale trzeba pamiętać o jej regularnej konserwacji – pozwoli to uniknąć poważnych (i kosztownych) awarii oraz maksymalnie wydłużyć żywotność zwolnicy. Warto pamiętać, że naprawa hydromotorów rzadko jest opłacalna i przy poważniejszych awariach lepiej od razu wymienić całe zwolnice.