Jak zostać operatorem koparki? Wymagania i zarobki

09.01.2023

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać operatorem koparki? Czy praca w takim charakterze jest opłacalna? Czym zajmuje się operator koparki i na czym polegają jego obowiązki w pracy? Jeśli jesteś osobą zainteresowaną pracą na stanowisku operatora koparki, ale nie wiesz, jak sytuacja wygląda zza kulis, koniecznie przeczytaj nasz wpis i poznaj wszystkie sekrety tego zawodu.

Praca na stanowisku operatora koparki

Obecnie mnóstwo firm w Polsce poszukuje osób chętnych do pracy w charakterze operatora koparki. Nie dziwi więc fakt, że ktoś, kto ma wszelkie niezbędne do wykonywania tej pracy uprawnienia, bez problemu znajdzie zatrudnienie w naszym kraju. Praca na takim stanowisku z pewnością nie jest zaliczana do łatwych, wymaga bowiem nie tylko umiejętności i sprawności, ale także spostrzegawczości.

Prace koparką

Co jest niezbędne do pracy jako operator koparki?

Jeżeli myślisz o pracy w tym zawodzie, musisz spełniać kilka wymogów, z których najważniejsze to posiadanie wykształcenia podstawowego oraz ukończone 18 lat.

Operator koparki musi mieć odpowiednie uprawnienia — jest to wymagane w każdej firmie. Aby dostać pracę na tym stanowisku, należy ukończyć odpowiednie kursy. Taki kurs można odbyć bezpośrednio po tym, gdy otrzymamy zaświadczenie lekarskie informujące o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Jednym z wymagań jest także posiadanie prawa jazdy kategorii B. W momencie, kiedy skompletujemy wszystkie potrzebne nam dokumenty, możemy udać się do ośrodka szkoleniowego w celu odbycia wspomnianego kursu. Praca w charakterze operatora koparki to ogromna odpowiedzialność więc warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie podołać zadaniu.

Niebagatelne znaczenie mają też kwestie zdrowotne. Do wykonywania pracy na tym stanowisku niezbędne będzie prawidłowe działanie zmysłów takich jak wzrok i słuch. Konieczne jest też upewnienie się, czy nie mamy zaburzeń równowagi lub niezdiagnozowanych chorób kręgosłupa. Z pracy na tym stanowisku wyklucza również epilepsja oraz zaburzenia natury psycho-ruchowej.

Kurs operatora koparki

Brak prawa jazdy kategorii B nie blokuje możliwości przystąpienia do kursu operatora koparki, jednak jest ono konieczne, gdy zamierzamy rozpocząć pracę na tym stanowisku. W zależności od naszych potrzeb i preferencji, a także wymagań dotyczących pracy, jakie obowiązują w danej firmie, możemy wyróżnić kilka rodzajów kursów na operatora koparki.

Prace w tunelu

Kurs na operatora koparek jednonaczyniowych

Kurs ten ma przygotować nas do uzyskania kwalifikacji w zawodzie operatora maszyn i urządzeń roboczych, budowlanych i drogowych, w jednej z wybranych klas:

  • w klasie I — obejmującej wszystkie typy koparek,
  • w klasie III — obejmującej koparki o masie całkowitej do 25 ton.

Oprócz podstawowych wymagań obowiązujących w przypadku każdego wariantu osoba przystępująca do kursu na operatora koparek jednonaczyniowych musi posiadać także dokumentację potwierdzającą odbycie miesięcznego stażu w zakresie obsługi techniczno-eksploatacyjnej maszyn określonej specjalności. W przypadku kiedy taki staż nie został przez nas odbyty, mamy możliwość odbycia dodatkowych zajęć praktycznych w ośrodku szkoleniowym, w którym rozpoczynamy kurs.

Kurs na operatora ładowarek jednonaczyniowych

Ten kurs umożliwia zdobycie uprawnień do pracy w charakterze operatora ładowarek jednonaczyniowych o masie całkowitej do 20 ton (klasa III uprawnień) lub operatora wszystkich typów ładowarek (klasa I uprawnień).

Kurs na operatora ładowarek jednonaczyniowych otwiera przed nami wiele nowych możliwości: dzięki zdobytym kwalifikacjom możemy liczyć na zdobycie pracy przy wielu inwestycjach budowlanych, w przedsiębiorstwach drogowych, miejscach przeładunkowych oraz w składach materiałów sypkich.

Kurs na operatora koparko-ładowarki

Po odbyciu takiego szkolenia mamy możliwość ubiegania się o każdego rodzaju pracę na stanowisku operatora koparko-ładowarki o masie całkowitej do 25 ton. Po pomyślnym zakończeniu szkolenia — równoznacznemu z uzyskaniem pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego — otrzymujemy świadectwo ukończenia kursu oraz książkę operatora maszyn roboczych.

Na każdym z kursów spotkamy się z zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn roboczych, technologii wykonywania robót ziemnych, dokumentacji technicznej maszyn budowlanych czy obsługi maszyn roboczych.

Operator koparki

Obowiązki operatora koparki

Do najważniejszych obowiązków operatora koparki należy przede wszystkim planowanie robót: operator koparki musi zawsze zapoznać się dokładnie z rysunkami wykonawczymi, na ich podstawie dokonać pomiarów i przystąpić do procesu planowania pracy.

Kolejnymi istotnymi obowiązkami operatora koparki są uzbrajanie i demontaż wyposażenia maszyn robotniczych. Do zadań pracownika należy również obsługa techniczna urządzenia, prowadzenie książek dotyczących maszyn, zadbanie o bezpieczeństwo i higienę na swoim stanowisku pracy oraz prowadzenie ewidencji zużycia czynników przeznaczonych do eksploatacji.

Operator koparki musi stale kontrolować stan techniczny maszyny — to również jest jedno z jego najważniejszych zadań.
Nie można zapomnieć też o tym, jak duże znaczenie ma umiejętność budowania pozytywnych relacji międzyludzkich umożliwiająca efektywną współpracę z innymi. Jest to atut w każdej pracy, z operatorem koparki włącznie.

Koparka podczas pracy

Zarobki operatorów koparek

Ile zarabia operator koparki? Jak już wiemy operator koparki to pożądany na rynku pracy zawód: firmy ciągle poszukują pracowników wyposażonych w pakiet odpowiednich kwalifikacjach i umiejętności. Takich osób niestety nie jest za wiele, dlatego właśnie zapotrzebowanie na operatorów koparek jest tak duże. W związku z powyższym osoba ubiegająca się o to stanowisko może liczyć na stosunkowo duże wynagrodzenie.

Jak możemy odczytać z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z roku 2018, zarobki operatorów koparki wynosiły między 2390 do 3847 złotych brutto miesięcznie, średnie wynagrodzenie wynosiło natomiast 2859 zł brutto w roku 2018. Wysokość wynagrodzenia pozostaje zależna od doświadczenia zawodowego — przyjmuje się, że dla pracowników z przynajmniej 5-letnim doświadczeniem za średnie wynagrodzenie miesięczne uważa się 4980 zł brutto. Najwyższe wynagrodzenie na tym stanowisku przekraczało wtedy nawet 6500 zł.

Obecnie (według danych z końca kwietnia 2022 roku zgromadzonych przez portal wynagrodzenia.pl) mediana zarobków dla osób zatrudnionych na stanowisku operatora koparki wynosi 4950 zł brutto. W praktyce więc dokładnie połowa pracowników zarabia między 4060 a 6410 zł. Oczywiście realne zarobki zależą także od danego pracodawcy i innych czynników, takich jak inflacja.

Operator koparki na własną rękę — czy warto podjąć wyzwanie?

Otworzenie własnej działalności gospodarczej nie jest takie proste, jak może się wydawać. Wiele osób rozważających taki pomysł zadaje sobie pytanie: czy zostanie operatorem koparki na własną rękę jest opłacalne? Praca na własną rękę wiąże się z dodatkowymi kosztami i większym zakresem obowiązków, jednak dobrze wypromowana firma może przynieść zamierzone zyski.

Zakładając działalność gospodarczą, musimy liczyć się z tym, że sam zakup koparki jest dość sporym wydatkiem, zwłaszcza jeśli decydujemy się na sprzęt dobrej jakości. Istnieje jednak pewne rozwiązanie: na początek możesz zdecydować się na używany sprzęt dobrej firmy. Ceny używanych sprzętów marek takich jak JCB czy Bobcat wahają się między 80 a nawet 170 tysięcy złotych, w zależności od wielkości i wydajności sprzętu.

Kiedy myślimy o kupnie używanego sprzętu, powinniśmy być przygotowani na różne sytuacje, np. związane z awarią sprzętu. Jeśli przyjdzie Ci stanąć przed takim wyzwaniem i jakaś część koparki ulegnie awarii, koniecznie zapoznaj się z ofertą Track Motor!

Track Motor to firma, która oferuję części do koparek gąsienicowych różnych marek. Wśród ich szerokiego asortymentu znajdą się części do koparek marek takich jak Bobcat, JCB, Volvo, Hitachi, CAT i wiele innych najbardziej powszechnych na rynku.

Motor Track oferuje wysokiej jakości części do koparek, w tym przede wszystkim zwolnice (znane też jako silniki napędowe do koparek lub silniki jazdy do koparek).

Koparka CAT

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj