Jak przygotować koparkę do wiosny?

18.03.2024

Jeżeli zajmujesz się prowadzeniem prac budowlanych, musisz dbać o dobrą kondycję posiadanych maszyn. Regularne przeglądy oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta może znacznie wydłużyć ich żywotność. W trakcie przygotowań do nowego sezonu, musisz zweryfikować stan poszczególnych komponentów koparki, które umożliwiają jej wydajną i bezpieczną pracę. Dlaczego warto wykonać przegląd koparki przed sezonem wiosennym? Jak właściwie w sezonie zimowym przechować koparkę? Jak przeprowadzić wiosenny serwis koparki? Na te pytania poznasz odpowiedź, czytając poniższy tekst.

Dlaczego warto wykonać przegląd koparki przed sezonem wiosennym?

Koparki tak jak pozostałe maszyny budowlane, które służą do wykonywania ciężkich robót ziemnych, powinny przechodzić regularne przeglądy techniczne. Intensywna eksploatacja urządzeń sprawia, że ich poszczególne komponenty mogą ulec awarii. Dlatego tak ważna jest codzienna dbałość o sprawność maszyny.

Jeżeli koparka nie będzie używana dłuższy czas ze względu na okres zimowy, który uniemożliwia przeprowadzenie prac budowlanych, powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie jej do kolejnego sezonu. Maszynę taką jak koparka powinno się serwisować zgodnie z zaleceniami producenta. Dysponując instrukcją obsługi danego urządzenia z łatwością sprawdzimy, kiedy należy wymienić poszczególne elementy czy płyny.

Zaniedbanie lub nienależyte przeprowadzenie prac serwisowych może mieć przykre konsekwencje. Powinno się rzetelnie podchodzić do kwestii przygotowania koparki do wiosny, aby nie ryzykować długotrwałych przestojów i kosztownych napraw w trakcie sezonu budowlanego. Solidnie przeprowadzony przegląd zwiększy również bezpieczeństwo na placu budowy zarówno operatora koparki, jak i pozostałej części załogi.

naprawa gąsienicy koparki

Jak właściwie w sezonie zimowym przechować koparkę?

Sezon budowlany w Polsce nie trwa cały rok, co oznacza, że sprzęt, który wykorzystujemy do kopania fundamentów czy rowów melioracyjnych musimy na jakiś czas bezpiecznie magazynować. Zanim maszyny przejdą odpowiedni przegląd techniczny bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu budowlanego, powinny być oczyszczone z wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz zabezpieczone przed korozją zgodnie z zaleceniami producenta.

W okresie zimowym, kiedy maszyna nie jest eksploatowana, możemy przeprowadzić jej diagnostykę i konserwację. Dzięki temu, że zadbamy o stan techniczny maszyny jeszcze przed wiosną, możemy uniknąć czasochłonnych i kosztownych napraw w trakcie trwania sezonu budowlanego.

Przede wszystkim zadbajmy, aby nasza koparka nie była narażona na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych jak śnieg czy mróz. Sprzęt budowlany powinien być magazynowany w pomieszczeniach suchych i zapewniających właściwą cyrkulację powietrza. Jednocześnie nie nakrywajmy maszyn przedmiotami wykonanymi z materiałów, które nie przepuszczają powietrza np. plandekami. Gromadząca się pod ich powierzchnią wilgoć zagraża instalacji elektrycznej znajdującej się wewnątrz maszyny.

Jak przeprowadzić wiosenny serwis koparki?

Na koniec zimy warto zaplanować przegląd posiadanych przez nas sprzętów budowlanych. Przeprowadzenie czynności serwisowych z wyprzedzeniem da nam czas na dokonanie ewentualnych napraw i zamówienie odpowiednich akcesoriów. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tzw. check listy. Dzięki niej w sposób uporządkowany i sprawny sprawdzimy wszystkie kluczowe komponenty koparki.

Dbanie o właściwy poziom oleju hydraulicznego i płynu chłodzącego to absolutna podstawa. Zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do przegrzewania się silnika, a co za tym, idzie spadku jego wydajności. Ponadto wymieniając olej hydrauliczny, należy zadbać, aby do układu nie przedostały się żadne zanieczyszczenia mogące zaburzyć jego pracę.

Upewnijmy się, czy nie ma żadnych wycieków, świadczących o uszkodzeniu uszczelnień, jeżeli takie zauważymy, wymieńmy uszczelki na nowe. Pamiętajmy, że gumowe oringi na skutek niskich temperatur się kurczą. Ponadto sprawdźmy stan węży hydraulicznych czy nie są przetarte i popękane.

Przed sezonem budowlanym należy również zweryfikować sprawność układu hamulcowego. Woda w płynie hamulcowym obniża temperaturę jego wrzenia. W momencie, gdy poziom wody w płynie hamulcowym przekracza dozwolony poziom, jazda pojazdem staje się niebezpieczna.

Sprawdzając koparki gąsienicowe, szczególną uwagę zwróćmy na kondycję gąsienic koparki czy są odpowiednio napięte oraz czy z rolek nie wycieka olej. Zweryfikujmy również stan zwolnicy. Na początek zaleca się sprawdzenie oleju. Zanieczysczony olej może spowodować wiele uszkodzeń zarówno w hydromotorze jak i w układzie planetarnym. Jeżeli koła zębate są porysowane zastąpmy je nowym zestawem satelit. Wymieńmy również zestaw uszczelnień, a zwłaszcza należy zwrócić uwagę na uszczelnienie pływające. Jeśli kondycja większości elementów napędu jazdy jest słaba, w szczególności jeżeli są widoczne deformacje, zdecydujmy się na wymianę całej zwolnicy w sklepie Track Motor. Więcej o konserwacji zwolnicy możesz przeczytać tutaj.

Kolejnym istotnym elementem, któremu należy poświęcić uwagę podczas dokonywania wiosennego przeglądu, jest wysięgnik wraz z ramieniem koparki. Sprawdźmy, w jakim stanie są sworznie i tuleje i w razie konieczności, zastąpmy je nowymi.

Przygotowując się do wiosny, wymień filtry powietrza. Jeżeli do silnika przedostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, może to spowodować spadek jego mocy oraz wzrost zużycia paliwa. Z kolei, jeśli wymienimy filtr powietrza w kabinie operatora, zwiększymy jego komfort pracy.

Następną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan akumulatora. Gdy koparka była nieużywana przez kilka tygodni jego sprawność może się znacznie obniżyć.

Podsumowanie

Zaczynając nowy sezon budowlany, powinniśmy zweryfikować sprawność techniczną naszej koparki. Od sprawdzenia poziomu oleju silnikowego czy kondycji zwolnicy może zależeć to, czy nadchodzący sezon będzie dla nas udany. Niektóre czynności kontrolne przed rozpoczynającą się wiosną mogą przeprowadzić samodzielnie operatorzy koparek, jeśli mają umiejętności związane z mechaniką maszyn roboczych. Natomiast jeżeli przygotowanie koparki do wiosny wydaje nam się skomplikowane, sprawdzenie sprzętu powinniśmy zlecić profesjonalistom. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo czasu i stresu na naprawie koparki w trakcie trwania sezonu.

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj