Jak podłączyć hydromotor w koparce?

28.08.2023

Kiedy kupiliśmy nowy silnik hydrauliczny do naszej koparki, musimy go w odpowiedni sposób połączyć z pozostałymi elementami instalacji hydraulicznej. Prawidłowo działający układ hydrauliczny zapewnia efektywną i bezawaryjną pracę przez długi czas. Nie stosując się do zaleceń producenta np. w kwestii instalacji poszczególnych przewodów hydraulicznych, możemy w łatwy sposób uszkodzić hydromotor. Dlaczego prawidłowe podłączenie hydromotoru jest takie ważne? Jaką pełni funkcję przewód spustowy? Jakie skutki może mieć błędne podłączenie hydromotoru? Dowiesz się, czytając poniższy tekst. Przeczytaj uważnie!

\

Dlaczego prawidłowe podłączenie hydromotoru jest takie ważne?

Silnik hydrauliczny (hydromotor) jest podstawowym komponentem każdej koparki. Prawidłowe podłączenie hydromotoru gwarantuje bezpieczną i wydajną pracę maszyn budowlanych i ich elementów, chociażby takich jak zwolnice do koparek. Ponadto połączenie poszczególnych części składowych układu hydraulicznego zgodnie z zaleceniami producenta zapobiega wystąpieniu poważnych awarii.

Najczęściej w obecnie produkowanych koparkach są 4 węże hydrauliczne (2 od jazdy przód/tył, wąż spustowy, wąż szybkiej jazdy) lub 3 węże (2 od jazdy przód/tył i wąż spustowy). Jednak niektóre koparki, zwykle starsze modele mają dodatkowy wąż prowadzący do hamulca, a nawet wąż odpowiadający za naprężenie gąsienicy). Na pewno na początku należy zasięgnąć informacji u dealera, jaką funkcję mają pozostałe węże jeśli jest ich więcej niż 4. My zajmiemy się tu najczęściej spotykanym rozwiązaniem gdy koparka ma 4 węże hydrauliczne.

Unikaj zanieczyszczenia układu

Zanim zaczniesz przeprowadzać montaż hydromotoru, upewnij się, czy instalacja hydrauliczna nie jest zabrudzona tzn. czy na poszczególnych elementach, które będziesz łączyć, nie ma pozostałości smarów, olejów oraz innych substancji. Układ hydrauliczny powinien być czysty.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kondycję medium roboczego. W większości przypadków będzie to olej hydrauliczny. Sprawdźmy, jaki ma kolor i czy nie jest zabrudzony. Do skażenia substancji roboczej w układzie hydraulicznym mogło dojść np. wskutek pęknięcia uszczelki siłownika hydraulicznego.

Zdecydowanie zaleca się wymianę całego oleju hydraulicznego w koparce wraz z czyszczeniem (przepłukaniem) układu hydraulicznego i zbiornika oleju hydraulicznego. Dodatkowo wymagana jest również wymiana wszystkich filtrów hydraulicznych — tu należy dowiedzieć się u dealera maszyny, ile jest filtrów hydraulicznych w układzie koparki.

Identyfikacja węży

Prawidłowe podłączenie przewodów hydraulicznych do hydromotoru, nie jest trudnym zadaniem, o ile przestrzegamy kilku istotnych zasad. Po pierwsze musimy przeprowadzić identyfikację przewodów hydraulicznych. Węże zasilające silnik hydrauliczny są z reguły najgrubsze i nie powinniśmy mieć problemu z ich rozpoznaniem. Odpowiadają one za przemieszczanie się koparki w przód i tył.

Kolejnym krokiem jest podłączenie węża odpowiadającego za działanie drugiego biegu. Jeżeli mamy problem z jego prawidłową identyfikacją, umieśćmy jeszcze niepodłączone przewody w naczyniu, odpalmy maszynę i włączmy drugi bieg. Jeśli z któregoś z nich zacznie wydobywać się ciecz, będzie to oznaczać, że jest to szukany przewód. Wąż, z którego nie wydobywa się olej, jest przewodem spustowym (powrotnym).

Należy pamiętać, że nawet gdy kupimy oryginalny nowy silnik jazdy do naszej koparki, to może się okazać, że jest on wyprodukowany wg nowszej technologii i porty hydrauliczne mogą być inne lub w innym miejscu. Porty będą miały te same funkcje, ale mogą być w innym miejscu.

Ponadto nie należy podłączać nowego napędu jazdy, w taki sam sposób jak był podłączony stary. To bardzo częsty błąd spotykany zarówno w przypadku gdy hydromotor montuje osoba, która z tym zagadnieniem spotkała się po raz pierwszy, jak i doświadczony mechanik.

Obowiązkowo należy zapoznać się z instrukcją podłączenia, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z dostawcą napędu. Nawet krótkotrwała praca ze źle podłączonymi przewodami może uszkodzić hydromotor i spowodować dalsze przestoje maszyny oraz dodatkowe koszty.

hydrauliczne elastyczne przewody i rurki ciśnieniowe

Jakie skutki może mieć błędne podłączenie hydromotoru?

W trakcie podpinania do silnika poszczególnych przewodów hydraulicznych należy zachować ostrożność. Kiedy w sposób nieodpowiedni podepniemy przewody hydrauliczne np. przewód powrotu i drugiego biegu, dojdzie do sytuacji, w której olej nie będzie miał ujścia do zbiornika, a ciśnienie w silniku się podniesie. Konsekwencją takiego zdarzenia może być trwała awaria silnika hydraulicznego. Rozmieszczenie podłączeń poszczególnych przewodów może być różne w zależności od modelu silnika hydraulicznego.

Przewód nadmiaru — jaką pełni funkcję?

Właściwe podłączenie silnika hydraulicznego zapewnia odpowiednie smarowanie układu hydraulicznego. Chroni ono instalację przed zatarciem podczas pracy. Olej, który do tego służy, musi być odprowadzony specjalnym przewodem (przewód nadmiaru) z powrotem do zbiornika. Jeśliby wystąpił korek i olej nie mógłby swobodnie powrócić do zbiornika, może to spowodować poważne uszkodzenia układu hydraulicznego.

Podsumowanie

Gdy chcemy podłączyć silnik hydrauliczny w koparce, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Najważniejsze, aby każdy przewód hydrauliczny był podłączony do właściwego portu. Błędne podłączenie przewodów może narazić naszą firmę na przestój i kosztowną naprawę. Jeśli więc nie jesteśmy pewni jak prawidłowo podłączyć hydromotor, powinniśmy najpierw skonsultować się z kimś doświadczonym lub zlecić instalację profesjonalistą.

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj