Olej hydrauliczny to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w koparkach i innych maszynach budowlanych. To właśnie od niego zależy prawidłowość pracy układów hydraulicznych i napędzanych nimi elementów roboczych. Dbanie o jego prawidłowy poziom i regularną wymianę powinno być więc jednym z priorytetów operatora/właściciela maszyny.
Podobnie jak olej silnikowy, oleje hydrauliczne z czasem ulegają zużyciu – utleniają się, stopniowo tracąc swoje właściwości smarujące i robocze. Ponadto w ciągle pracującym oleju pojawiają się różne zanieczyszczenia, np. opiłki metali z ruchomych elementów – im więcej zanieczyszczeń, tym większe tarcie. Pociąga to za sobą szybsze zużywanie się elementów układów hydraulicznych i generuje dodatkowe koszty związane z wymianą części.
Bardzo ważnymi elementami koparek korzystającymi z oleju hydraulicznego są także zwolnice – są to urządzenia umieszczane przy kołach napędowych, których zadaniem jest zwiększanie momentu obrotowego przy samym końcu układu napędowego. Dzięki ich zastosowaniu koparki i inne maszyny mogą łatwiej pokonywać trudny teren bez zwiększania masy większości elementów układu napędowego. Składają się one z hydromotoru i przekładni zębatych.
Podsumowując – zwlekając z wymianą oleju można poważnie zaszkodzić maszynie i ponieść znacznie wyższe wydatki niż nawet kilkukrotny koszt wymiany oleju.
Aby maksymalnie wydłużyć żywotność układu hydraulicznego, zaleca się wymieniać olej hydrauliczny co 3000 motogodzin. Oczywiście przy wzmożonej eksploatacji częstotliwość wymiany oleju może być wyższa.
Przy każdej wymianie oleju należy też sprawdzić, w jakim stanie jest filtr oleju. Na ogół zaleca się, aby przy wymianach płynów eksploatacyjnych zamontować nowe filtry – to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwoli zachować sprawność maszyn budowlanych na długi czas.
Na rynku dostępne są różne oleje hydrauliczne, które mają odmienne zastosowanie. Dostępnych jest łącznie 7 typów o odmiennym przeznaczeniu:
Najlepszym wyborem będzie oczywiście olej hydrauliczny rekomendowany przez producenta danej maszyny. Takie płyny eksploatacyjne zapewnią prawidłową pracę hydrauliki, niezakłócony przepływ oleju oraz właściwą wydajność procesu filtracji.
Ewentualnie można zastąpić go zamiennikiem o takich samych właściwościach. Należy jednak przy tym uważać – zły dobór oleju może skutkować poważną awarią całego układu hydraulicznego i unieruchomieniem koparki na długi czas.
Olej hydrauliczny, podobnie jak inne płyny eksploatacyjne, podlega naturalnym procesom starzenia, z czasem tracąc swoje właściwości. Dochodzi również do kumulacji zanieczyszczeń. Właśnie dlatego trzeba go regularnie wymieniać. Sama wymiana oleju hydraulicznego nie jest przesadnie wymagająca – wystarczy odessać cały płyn z układu, a następnie zalać nowym olejem, wypełniając nim zbiornik do maksymalnej dopuszczalnej pojemności.