Demontaż i montaż zwolnicy w koparce

24.05.2023

Zwolnice to jedne z końcowych elementów układu napędowego koparki. Ich zadaniem jest zwiększanie momentu obrotowego (a zatem zwalnianie obrotów) na kołach napędowych, co odciąża elementy układu znajdującego się przed zwolnicą i umożliwia szybsze pokonywanie trudnych terenów. Zdarza się jednak, że zwolnice ulegają awarii, a ich wymiana jest niezbędna. Co może być przyczyną awarii elementu i jak prawidłowo zdemontować i zamontować zwolnicę?

Kiedy demontaż i wymiana zwolnicy są konieczne? Najczęstsze przyczyny awarii

Zwolnice, jak każde inne elementy układu napędowego mogą ulec awarii. W większości przypadków naprawa zwolnicy jest rozwiązaniem tymczasowym, dlatego przy dostrzeżeniu usterki, warto od razu wymienić przekładnię na nową. W naszym sklepie znajdziesz zwolnice wielu znanych producentów. Każdy element przed dopuszczeniem do sprzedaży jest szczegółowo testowany, dzięki czemu możesz mieć pewność, że dostępne w naszym sklepie przekładnie zapewnią szybki powrót maszyny do pełnej sprawności.

Najczęstszymi przyczynami awarii przekładni są m.in. niedopatrzenia ze strony użytkowników maszyny. Mowa tu przede wszystkim o braku kontroli poziomu oleju w zwolnicy, co może doprowadzić do wytarcia wałków atakujących i zatarcia łożysk elementu. Ponadto do wystąpienia awarii może doprowadzić używanie zużytych, zanieczyszczonych olejów. Niestety często użytkownicy w ramach „oszczędności” dolewają do przekładni stary olej, co prędzej czy później prowadzi do awarii zwolnicy.

zwolnice

Ponadto do wystąpienia uszkodzeń może prowadzić przeciążanie jednej strony maszyny i zaniedbania kontroli stanu szybko zużywających się uszczelek. Co więcej, do poważnych uszkodzeń może doprowadzić ignorowanie niepokojących dźwięków z maszyny – stukania, pisków, czy zgrzytów. Brak reakcji może sprawić, że uszkodzeniu ulegną także inne części współpracujące ze zwolnicą, np. koła zębate.

Warto podkreślić, że wpływ na kondycję przekładni ma także jej właściwe przygotowanie do dłuższego przestoju. Przed planowanym odstawieniem sprzętu należy wymienić wszystkie filtry i płyny oraz dokładnie oczyścić elementy podwozia i napędu gąsienicowego.

koparka w trakcie pracy

Demontaż zwolnicy w koparce krok po kroku

Wymontowanie zwolnicy wbrew pozorom nie jest tak trudne. Pierwszym krokiem przy demontażu jest zdjęcie gąsienicy gumowej lub rozpięcie łańcucha gąsienicy. Następnie należy zdjąć osłonę zakrywającą zwolnicę. Kolejnym krokiem jest poluzowanie śrub mocujących przekładnię, bez ich całkowitego odkręcania, oraz zabezpieczenie zwolnicy pasem, co zapobiegnie jej spadnięciu. Na tym etapie demontażu warto zaznaczyć przewody hydrauliczne, co ułatwi późniejszy montaż nowej zwolnicy.

Następnie należy odłączyć przewody i odpowiednio je zaślepić, co zapobiegnie zanieczyszczeniu całego układu hydraulicznego (pamiętaj, aby zabezpieczyć także silnik hydrauliczny przed ewentualnymi wyciekami). Po zabezpieczeniu elementów można przejść do wyciągnięcia zwolnicy. Wówczas należy odkręcić śruby mocujące i powoli wysunąć przekładnię z podwozia. Pamiętaj, że zwolnica jest ciężkim elementem, dlatego przy demontażu często niezbędna będzie pomoc drugiej osoby.

Jak zamontować zwolnicę w koparce?

Przed zamontowaniem nowej zwolnicy należy upewnić się, że podwozie pojazdu zostało dokładnie oczyszczone z błota i innych zabrudzeń. Warto upuścić nieco płynu z przewodów hydraulicznych, co pozwoli pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń z układu hydraulicznego. Następnie należy sprawdzić poziom płynu hydraulicznego i w razie potrzeby go uzupełnić (aby dowiedzieć się, jaki olej będzie potrzebny, warto posłużyć się instrukcją maszyny).

Najpierw do nowej przekładni należy zamontować zawiesie. Następnie należy przykręcić zwolnicę do ramy maszyny oraz doprowadzić do przekładni przewody hydrauliczne. To bardzo ważny krok – nieprawidłowe podłączenie układu może skutkować uszkodzeniem hydromotoru.

zwolnica z widocznymi portami hydraulicznymi”

Wyróżniamy porty wyjściowe i powrotne (oznaczone na zielono jako porty A i B), porty spustowe (o kolorze niebieskim i oznaczeniu C1 i C2), oraz porty prędkości (oznaczone na czerwono). Porty zielone to główne linie wejściowe i wyjściowe, które zwykle są większe, by umożliwić przepływ płynu hydraulicznego.

Porty niebieskie zwykle umieszczone są wzdłuż portów głównych (w niektórych przypadkach mogą być zamontowane centralnie). Do wypuszczania powietrza należy wykorzystać najwyżej położony port, a dolny zaślepić zatyczką. Jednocześnie należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na umiejscowienie korka spustowego. W zależności od strony, po której zamontowana jest przekładnia główna, może być konieczne odwrócenie położenia przyłącza spustowego.

Porty czerwone (porty pilota prędkości) z kolei najczęściej umieszcza się z przodu, z boku lub z tyłu zwolnicy, w zależności od modelu. To najmniejszy port w napędzie końcowym.
Po podłączeniu przewodów można przejść do próby założonej zwolnicy. Wówczas uruchomienie należy wykonać na małej prędkości, jednocześnie obserwując, czy nie dochodzi do wycieków. Warto także sprawdzić poziom oleju w przekładni, aby upewnić się, czy nie została ona zalana.

Gdy wszystko będzie w porządku, można przejść do montażu osłony zwolnicy i koła napędowego. Następnie należy założyć gąsienicę gumową lub spiąć i napiąć łańcuch maszyny. Po montażu elementów warto dokonać ponownej próby działania napędu na podniesionej gąsienicy. Jeśli wszystko będzie działało bez zarzutów, można przejść do codziennego użytkowania koparki gąsienicowej.

Najpopularniejsze rodzaje zwolnic

Wyróżniamy trzy najczęściej spotykane konstrukcje zwolnic. Są to:

  • Przekładnie obiegowe – elementy o zwartej konstrukcji. Montuje się je w piastach kół. Nie zwiększają ani nie zmniejszają prześwitu pod obudową mostu.
  • Przekładnie walcowe – wyróżnia je uzębienie zewnętrzne. Zwolnicę umieszcza się w oddzielnej obudowie, a jej zadaniem jest zwiększanie prześwitu pod obudową mostu.
  • Przekładnie różnicowe – montowane w piastach kół. Ich konstrukcja przypomina mechanizm różnicowy. Tego rodzaju zwolnice nie wpływają na wielkość prześwitu pod obudową mostu.

Podsumowanie

Zwolnice to jedne z kluczowych elementów całego układu napędowego w koparce. Dlatego tak ważne jest, aby zauważone usterki naprawiać natychmiastowo. Zaniedbanie awarii może prowadzić do uszkodzenia innych elementów maszyny, co przełoży się na kosztowną naprawę i konieczną wymianę wielu dodatkowych elementów. W naszym sklepie znajdziesz zwolnice najpopularniejszych producentów, dzięki czemu wymiana przekładni będzie bezproblemowa i szybka.

Polecane

29.03.2024
Naprawa zwolnicy – czy to się opłaca?
Zwolnica, będąca nieodłącznym elementem wielu maszyn i pojazdów, odgrywa kluczową rolę w ich...
Czytaj
29.03.2024
CTL a MTL – jakie są różnice?
Pojazdy z napędem gąsienicowym są powszechnie stosowanymi maszynami budowlanymi oferującymi duż...
Czytaj
29.03.2024
Zębatka pośrednia w zwolnicy — za co odpowiada?
Żeby koparki gąsienicowe mogły sprawnie i szybko poruszać się w trudnym i zróżnicowanym teren...
Czytaj
18.03.2024
Zanieczyszczenia płynu hydraulicznego — co należy wiedzieć?
Płyn hydrauliczny jest podstawowym elementem każdego układu hydraulicznego. Odpowiada m.in. za wy...
Czytaj
18.03.2024
Objawy uszkodzenia układu hydraulicznego
Prawidłowa praca wszystkich elementów układu hydraulicznego ma ogromny wpływ na wydajność masz...
Czytaj
18.03.2024
Jak rozpoznać, czy koła zębate przekładni są zużyte?
W trakcie przeglądu koparki mamy swobodny dostęp do poszczególnych elementów maszyny. Możemy wt...
Czytaj