Caterpillar i Komatsu.

22.10.2020

Dwie najpopularniejsze firmy zajmujące się produkcją koparek oraz maszyn gąsienicowych to Komatsu i Caterpillar, więc w tym artykule pare informacji o obu firmach.

Komatsu Ltd. (Kabushiki-gaisha Komatsu Seisakusho), Komatsu – międzynarodowe przedsiębiorstwo założone w Japonii w 1921 roku w Komatsu, będące jednym z największych (drugim na świecie po firmie Caterpillar) producentem maszyn budowlanych na świecie. Wśród produkowanych maszyn znajdują się minikoparki, miniładowarki, koparki i ładowarki kompaktowe, spycharki gąsienicowe, ładowarki kołowe, koparko-ładowarki, koparki kołowe i gąsienicowe, wozidła sztywnoramowe i przegubowe oraz sprzęt wojskowy. Firma produkuje również największy buldożer na świecie – Komatsu D575. Firma jest notowana na tokijskiej giełdzie.

Początkowo zajmowała się produkcją stali oraz specjalistycznych pras do blachy. Zdobywane przez długie lata doświadczenie wykorzystano do budowy gąsienicowych ciągników rolniczych, a od 1947 roku spycharek gąsienicowych. Do oferty następnie dołączyły równiarki drogowe, następnie wozidła przegubowe i sztywnoramowe, a także wózki widłowe. W połowie lat 60tych oferta znów poszerzyła się, tym razem o ładowarki, koparki gąsienicowe i kołowe. W 2001 roku firma wprowadziła do oferty największą spycharkę na świecie – D575. Sześć lat później pojawił się wózek widłowy z napędem hybrydowym, a rok później hybrydowa koparka hydrauliczna, która od 2012 roku dostępna jest także w Europie. Konstrukcja ta wyróżnia się pod względem zdecydowanie mniejszego zużycia paliwa – nawet o 20-30% w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji. Z czasem zaczęły powstawać nowe fabryki. Firma zaczęła wychodzić poza Japonię. Obecnie jej główna siedziba znajduje się w Tokio. Komatsu należy do Komatsu Group i obejmuje jeszcze 183 inne podmioty. W części zakładów powstają między innymi wózki widłowe. Fabryki Komatsu Group poza Japonią znajdują się również w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Czechach, Szwecji, Norwegii, Rosji, Indonezji, Tajlandii, Indiach oraz Chinach.

Pare produktów firmy Komatsu:

  • Koparka gąsienicowa Komatsu PC210 LC
  • Koparka Komatsu PC138 US
  • Buldożer Komatsu D85 PX
  • Wywrotka Komatsu HM300
  • Pojazd opancerzony Komatsu LAV
  • Transporter opancerzony Typ 96
  • Opancerzony pojazd rozpoznawczy Komatsu Typ 87

Caterpillar Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Peorii, w stanie Illinois. Jeden z największych producentów maszyn budowlanych i górniczych a także silników dieslowskich i turbin gazowych. Obecnie przedsiębiorstwo posiada w swojej ofercie sprzedaży około 400 różnego rodzaju typów produktów.

Caterpillar powstał 15 kwietnia 1925 r. z połączenia Holt Manufacturing Company ze Stockton (stan Kalifornia) i C. L. Best Gas Traction Company z San Leandro (stan Kalifornia). Połączone przedsiębiorstwo otrzymało wówczas nazwę Caterpillar Tractor Co.

Skąd nazwa?

Nazwa Caterpillar wzięła się od elementów, które spotkać można w większości traktorów – gąsienic. W języku angielskim ich nazwa brzmi dokładnie tak. Właściciele firmy Caterpillar na sukces nie musieli czekać długo. Ich urządzenia i maszyny bardzo szybko stały się popularne, co zawdzięczają głównie swojej wysokiej jakości wykonania oraz nieopisanej pomocy, jaką niosą ludziom pracującym na placach budowy czy polach rolnych.

Caterpillar to firma, której wykorzystywano przy budowie wielu popularnych projektów. Wyróżnić tutaj można między innymi jeden z najbardziej znanych na świecie mostów – Golden Gate, a także wał znajdujący się na rzece Mississippi. Cat – bo tak zwykło się także mówić na tę markę – w czasie drugiej wojny światowej dostarczył ponad 50 tysięcy ciągników wojskowych dla amerykańskiej armii. Po wojnie urządzenia firmy były dostarczane do różnych krajów, między innymi na Antarktydę, gdzie wykorzystano je podczas słynnej amerykańskiej misji – Operation Deep Freeze III. Caterpillar słynie z wielu przejęć innych firm, dzięki którym zyskał dostęp do wielu innowacyjnych technologii, a także do grona specjalistów z różnych zakątków świata.

W 1997 roku firma stała się światowym liderem w produkcji silników Diesla, a w 1986 roku zmieniła nazwę na Caterpillar Inc., aby wyrażać różnokierunkowość produkcji. Powstały filie w Japonii oraz Wielkiej Brytanii, a marka w latach 90. zaczęła wzbogacać działalność o produkcję odzieży ochronnej i sportowej. Najpopularniejsze stały się buty Caterpillar, które tak jak maszyny, będące wizytówką firmy, cechują się solidnością, jakością wykonania i niesamowitą wytrzymałością.

Ciekawostki:

W asortymencie firmy znajdują się jedne z największych na świecie ciężarówek używane w kopalniach odkrywkowych Caterpillar 797B.

Firma sprzedaje również licencje na produkcję pod marką Caterpillar, bądź CAT obuwia, odzieży, telefonów, zegarków, modeli maszyn Caterpillar, a także innych produktów.

Zapraszamy po części do koparek na Track Motor.

Polecane

28.08.2023
Jak podłączyć hydromotor w koparce?
Kiedy kupiliśmy nowy silnik hydrauliczny do naszej koparki, musimy go w odpowiedni sposób połącz...
Czytaj
25.08.2023
Konserwacja zwolnicy w koparce – najważniejsze informacje
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że naprawa zwolnicy w koparce jest kosztownym i czasochłonny...
Czytaj
25.08.2023
Minikoparka — jakie ma zastosowania i jakie są jej zalety?
Mikrokoparki to maszyny budowlane przystosowane głównie do wykonywania prac ziemnych. Ich charakte...
Czytaj
16.08.2023
Olej w zwolnicy koparki – co należy wiedzieć?
Podobnie jak ma to miejsce w skrzyni biegów, mechanizm przekładniowy w zwolnicach wymaga stałego...
Czytaj
11.08.2023
Czym jest zwolnica w koparce i do czego służy?
Koparki, zwłaszcza gąsienicowe, to jedne z najbardziej wszechstronnych maszyn budowlanych, które...
Czytaj
31.05.2023
Uprawnienia na minikoparkę – najważniejsze informacje
Chcąc podjąć pracę na stanowisku operatora koparki, niezbędne jest ukończenie kursu przygotowu...
Czytaj